Największy na świecie producent samolotów Boeing chce stworzyć samolot pasażerski, który będzie mógł przewozić klientów na całym świecie z prędkością pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku. Spółka informuje, że samolot może zabrać cię w dowolne miejsce na świecie w zaledwie od jednej do trzech godzin.

Przy prędkościach przekraczających 6100 km na godzinę, przelot z Nowego Jorku do Londynu może trwać zaledwie 120 minut, choć obecnie trwa około siedmiu godzin. Boeing twierdzi, że koncepcja wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.

– Kluczowe wyzwania techniczne będą musiały zostać rozwiązane zanim firma wyprodukuje prototyp – poinformowała rzeczniczka Boeinga Brianna Jackson.

Możliwe, że koncepcja może stać się rzeczywistością za 20–30 lat.

– Rozwój trwa wiele lat, tym bardziej z uwagi na technologię, która wymaga dodatkowych testów i udoskonaleń, ponieważ staramy się zrozumieć, w jaki sposób może ona pasować do rynku – wyjaśnia Jackson. – Boeing poważnie podchodzi do kwestii hipersonicznych i od dziesięcioleci testuje ultraszybką technologię – dodaje.

infoplanet technologia nowy jork londyn w 2 godziny samolotPrzedstawiana koncepcja jest tylko jednym z wielu działań Boeinga na rynku. W bieżącym roku spółka zaprezentowała projekt autonomicznego, poddźwiękowego drona, który może być używany przez wojsko do nadzoru. Koncepcja samolotu pasażerskiego również może być wykorzystywana przez armię amerykańską zanim trafi na komercyjny rynek. Jeśli koncepcja spółki zostanie zrealizowana, samolot będzie najszybszym pilotowanym pojazdem, jakie kiedykolwiek się przemieszczały. Byłby ponad dwa razy szybszy niż legendarny Concorde, który wykonywał loty transatlantyce w czasie poniżej czterech godzin, ale przeszedł „na emeryturę” dziesięć lat temu. Oferowałby również rozwiązanie szybsze niż Lockheed SR-71, który w 1976 roku przewiózł dwóch oficerów Sił Powietrznych z prędkością 3530 kilometrów na godzinę.

Choć zapowiadana maszyna szokuje, Boeing nie jest jedynym graczem w tym obszarze. Nad rozwojem samolotów hipersonicznych pracują również inne firmy, takie jak Lockheed Martin i Aerion Corporation. Także uruchomienie rakiety Elona Muska, SpaceX, ma na celu wykorzystanie części statku kosmicznego z międzyplanetarnego systemu transportowego do przemieszczania ludzi na całym świecie z niespotykaną szybkością. Jak poinformował Musk na konferencji w ubiegłym roku, jego planem jest umożliwić pasażerom z Nowego Jorku dotarcie do Szanghaju w zaledwie pół godziny.