• Nowa ekologiczna opona samochodowa może ładować akumulator samochodu

  • W tym celu przekształca energię statyczną między oponą a ziemią w energię użyteczną

  • Opona może być również wykorzystywana do monitorowania stanu dróg

Nowa ekologiczna opona samochodowa może przekształcić energię statyczną między oponą a ziemią w energię użyteczną i wykorzystać ją do naładowania akumulatora samochodu.

infoplanet technologia opony ladujace akumulatory badania

Badania wykazały, że tarcie między standardową oponą samochodową a drogą zużywa od 5% do 30% paliwa, które zużywa samochód. Ning Wang i jego zespół na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Pekinie opracowali nowy rodzaj ekologicznej opony, która może zutylizować tę zmarnowaną energię.

Normalne opony są wykonane z gumy i wzmocnione materiałem zwanym sadzą. Opony Wanga zamieniają tradycyjne opony na wypełniacze krzemionkowe, które pozwalają na lepsza przyczepność (szczególnie na mokrych nawierzchniach) i są trwalsze, ale generują znacznie więcej energii statycznej ulicy, co może być szkodliwe dla układów elektrycznych samochodu.

infoplanet technologia opony ladujace akumulatory wnioski

– Powstała energia statyczna może być dobrodziejstwem, a nie problemem. Dzięki wbudowaniu w opony oponowych tryboelektrycznych nanocząsteczek (TENG) wykonanych z warstw gumy i miedzi, mogłyby one wychwycić elektrony powodujące ładunek elektrostatyczny i przemieścić je do akumulatora samochodu. Prąd zmniejsza się wraz ze spadkiem ciśnienia w oponach i zmienia się w zależności od tego, czy ziemia jest gładka, czy wyboista, więc opona może być również wykorzystywana do monitorowania dróg – mówią naukowcy.

Ostatecznie, jak mówi Wang, naukowcy mają nadzieję, że takie opony pozwolą zaoszczędzić 800 kilodżuli energii rocznie, jednocześnie zmniejszając straty. Opony wytwarzające energię mogą również pomóc w stworzeniu inteligentnych samochodów, odpowiadających na warunki na drodze.

Źródło: Advanced Functional Materials, DOI: 10.1002 / adfm.201806331

kup artykuly platne