Plazma może wkrótce zostać użyta do opatrywania ran. Ten stan materii, zwany również osoczem, może zabijać bakterie, w tym również te oporne na antybiotyki. Co ciekawe, choć plazmy zwykle tworzą się w wysokich temperaturach, nowy plaster wytworzy plazmę na zimno – idealną do użycia na ciele.

Łatka dla człowieka

Łatka ochraniająca ranę została opracowana przez niemiecką firmę Coldplasmatech. Firma przedstawiła ostatnio swoje odkrycie łatkę na festiwalu w Atenach w Grecji. Jak wyjaśniano, łatka wytwarza plazmę, wysyłając przez powietrze pomiędzy plastrem a skórą elektrony o wysokim poziomie energii. Wytworzony gaz swobodnie pływających elektronów i dodatnio naładowanych atomów, zwanych jonami, tworzy mieszankę w postaci zjonizowanego gazu lub osocza.

Plaster raczej nie będzie używany do małych cięć i zadrapań, ale do poważniejszych ran, w przypadku których leczenie może być długim procesem podatnym na infekcję. Nowoczesna łatka może mieć bowiem nawet 200 centymetrów kwadratowych.

infoplanet technologia osocze zamiast antybiotykow latka dla czlowieka

– Nie dbamy o to, jak głęboka jest rana, cała zostanie wypełniona zimną plazmą – wyjaśnia Carsten Mahrenholz z Coldplasmatech.

Zabójcza skuteczność

Plazma działa, ponieważ uszkadza struktury powierzchniowe bakterii. Choć proces ten jest również szkodliwy dla komórek, są one bardziej odporne. Oznacza to, że podczas krótkiej interakcji z plazmą komórki mogą przetrwać, ale bakterie nie. Co więcej, plazma może również pomóc w uruchomieniu procesu odbudowy komórkowej.

Urządzenie jest zautomatyzowane i przenośne. Składa się z dwóch części: aktywnego, wykonanego z silikonu opatrunku na ranę oraz małego zasilacza. Po włączeniu opatrunek plazmowy zostaje nałożony na uszkodzoną skórę, zabijając bakterie lub grzyby w ciągu dwóch minut.

Zespół rozpocznie niedługo badania kliniczne w dwóch szpitalach w Niemczech. Łatka zostanie tam przetestowana na poważniejszych ranach.

infoplanet technologia osocze zamiast antybiotykow zabojcza skutecznosc

– Naszym celem jest szybkie gojenie ran. Są pacjenci, którzy nie są dobrymi kandydatami do operacji, więc osocze jest prawdopodobnie jedyną szansą na właściwe leczenie – mówi Stephan Hager, jeden z chirurgów biorących udział w badaniu.

Opatrunek z zimnej plazmy ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim jego działanie zostanie w pełni udowodnione, jednak wygląda na obiecującą alternatywę dla antybiotyków, których nie należy nadużywać.