W 2017 roku Brainly, największa na świecie sieć społecznościowa dla studentów, pozyskała 14 mln dolarów, dzięki czemu łączna wartość przedsięwzięcia wyniosła 38,5 mln USD. Spółka rozpoczęła działalność w Polsce w 2009 roku, w branży edukacyjnej na rynku cyfrowym. Rozwijała projekt, w którym gimnazjaliści i licealiści mogą pomagać sobie nawzajem w odrabianiu prac domowych.

Dzisiaj Brainly ma ponad 100 milionów użytkowników miesięcznie w ponad 35 krajach i jest symbolem międzynarodowego sukcesu. tego wskazuje także, jak innowacyjne start-upy i przedsiębiorcy w Polsce konkurują na globalnym rynku, osiągając nowe cele.

Przyjazny krajobraz biznesowy

Polski ekosystem start-upowy działa prężnie. Przyczynili się do tego „tytani z branży”, tacy jak Samsung i Microsoft, tworząc inkubatory i akceleratory w szóstym pod względem wielkości kraju Unii Europejskiej.

Naród liczący 38,5 miliona ma rocznie 400 000 absolwentów wyższych uczelni, z czego połowa to inżynierowie. Podczas gdy programiści umieścili największą gospodarkę Europy Środkowej na technologicznej mapie świata, ich wiedza często jest nie mniejsza niż ich zachodnioeuropejskich i amerykańskich kolegów.

Ten przyjazny dla start-upów krajobraz biznesowy może być zapełniany przez obiecujące lokalne firmy, które mają ambitne cele globalne. Połowa z nich eksportuje swoje produkty i usługi. W związku z tym start-upy w Polsce wdrażają nowatorskie myślenie i technologie dla całej planety – od wyzwań medycznych i edukacyjnych po zmiany klimatu. Niezależnie od tego, czy chodzi o odtworzenie transportu za pomocą magnetycznie lewitujących szybkich kapsuł, czy zaprojektowanie szkieletu inteligentnego miasta zasilanego diodami LED, polskie start-upy są gotowe do wprowadzania skalowalnych pomysłów na świat.

Diagnoza digitalizacji

Młode firmy w Polsce odnoszą największe sukcesy w zakresie wielkich zbiorów danych, analiz, nauk biologicznych, zdrowia i biotechnologii. W takich właśnie obszarach działa start-up Infermedica. Test sprawdzania symptomów białej etykiety zadaje pytania pacjentom, analizuje dane, a następnie silnik wnioskowania sztucznej intelignecji dostarcza wstępną diagnozę i poradę medyczną. To cenne rozwiązanie, ponieważ nawet 26% przypadków samoleczenia ma na celu zapobieganie niepotrzebnym wizytom u lekarza poprzez samodzielną opiekę i zdalne konsultacje.

Podczas gdy wiodąca platforma rezerwacyjna DocPlanner tworzy złoty standard w cyfrowej opiece zdrowotnej i pozyskuje 15 milionów euro z finansowania serii D, startująca firma HospiCare wprowadza innowacje na podobnych zasadach. Jej współzałożycielka Eliza Kugler, która osobiście doświadczyła potrzeb domowego leczenia dla swojej nieuleczalnie chorej córki, wymyśliła imienną aplikację mobilną, aby umożliwić komunikację i zarządzanie pacjentami lekarzom, rodzicom i opiekunom.

Swój wkład w technologie medyczne ma również wrocławska firma Nestmedic. Opracowała ona Pregnabit – urządzenie, które monitoruje stan zdrowia płodów za pomocą badania kardiograficznego z dowolnego miejsca, wspierając lekarzy i położne w udzielaniu pomocy pacjentkom w ciąży. Niedawno Nestmedic podpisała kontrakt z kenijską firmą eMedica, aby wesprzeć pilne potrzeby dostępu do opieki zdrowotnej w Afryce.

Komunikacja i nauka dzięki technologii

Polskie start-upy to także narzędzia, które mogą pomóc ludziom z wyzwaniami edukacyjnymi i komunikacyjnymi. Założone na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Neurodio tworzy gry szkoleniowe dla osób z trudnościami w uczeniu się. Toruńska firma robi to, sprytnie łącząc projektowanie gier z neuronauką, opracowując ciekawe produkty treningu kognitywnego.

Innym przykładem jest start-up Migam, który koncentruje się na rozwijaniu zorientowanych na usługi rozwiązań dla osób niedosłyszących na lokalnym, polskojęzycznym rynku. Nie jest to rzadka droga, ponieważ 35% narodowych start-upów, które eksportują swoje usługi, zwykle najpierw testuje i ustala ofertę w kraju.

Interpretator Migam to aplikacja na komputery i urządzenia, która ułatwia dostęp w czasie rzeczywistym do tłumaczy języka migowego przez kamerę internetową. Niwelując różnice w komunikacji pomiędzy osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi. Start-up już dzisiaj liczy się wśród klientów Uber, ING i Revlon.

Budowanie inteligentnych miast przyszłości

Kolejnym obszarem specjalizacji dla polskich start-upów jest IoT (Internet Rzeczy). Prognozowany jest wzrost rynku do 457 miliardów dolarów w 2020 roku. Do 2040 roku światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 28%.

Gradis działa na styku zarówno IoT, jak i źródeł odnawialnych, i kładzie podwaliny pod przyszłe inteligentne miasta. Krakowski start-up umożliwia klientom dynamiczne dostosowywanie oświetlenia zewnętrznego i poprawę efektywności oraz kosztów, przy końcowym celu zmniejszenia emisji CO2 w miastach. Dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i najnowocześniejszej platformie programowej projektuje i optymalizuje oświetlenie uliczne i drogowe LED, od biegunów po sterowniki – wszystko w celu oszczędzania energii.

Tymczasem energia słoneczna przechodzi rewolucję w dziedzinie materiałów, co w Saule Technologies ma kluczowe znaczenie. W 2014 r. współzałożyciel start-upu i dyrektor ds. technologii Olga Malinkiewicz rozpoczęła prace nad wprowadzeniem pierwszych na świecie perowskitowych ogniw słonecznych do druku atramentowego. Niedrogi w produkcji, cienki, półprzezroczysty materiał pozwalazamieniać zwykłe ogniwa w energooszczędne panele słoneczne. Ma zastosowanie również do budowy smartfonów, dzięki czemu można je ładować w ekologiczny sposób.

Transport XXI wieku to podróż pociągiem z Krakowa do Gdańska trwająca pięć i pół godziny. Start-up Hyper Poland chce obniżyć ten czas do 35 minut za pomocą Hyperloopa. Przełomowa koncepcja może ułatwić zrównoważone podróżowanie z prędkością do 1220 km/ h poprzez transport przez rury kapsuł unoszących się dzięki  lewitacji magnetycznej. Adaptacja wschodzących technologii jest kierowana przez dyrektora generalnego SpaceX Elona Muska, którego firma była sponsorem międzynarodowego konkursu Hyperloop Pod Competition. Spośród ponad 1200 uczestników Hyper Poland wyróżnił się jako finalista. Powstały w 2015 roku na Politechnice Warszawskiej polski start-up pracuje obecnie nad projektem pojazdu, rury i stacji Hyperloop. Jest uruchamiany w celu zbudowania infrastruktury Hyperloop dla Polski, rzeczywistości, która mogłaby w niedalekiej przyszłości pomóc ludziom połączyć się z miejscami pracy i rodziną, zachowując być może najcenniejszą wartość nas wszystkich – czas.