Kiedy pierwsi ludzie udadzą się na Marsa mogą zabrać ze sobą porosty. Te miniekosystemy zbudowane z grzybów, alg lub bakterii szczególnie dobrze radzą sobie w ekstremalnych warunkach na Marsie, a nawet mogą być wykorzystywane do produkcji paliwa rakietowego w kosmosie. Czy to szansa na kolonizację Marsa?

Kiriakos Kotzabasis i jego zespół z Uniwersytetu Kreteńskiego w Grecji wystawiali porosty na trudne warunki podobne do tych obserwowanych na Marsie. Zostawiono je bez wody w niskich temperaturach dochodzących nawet do -196°C i przy niewielkim poziomie tlenu, aby zobaczyć, czy przetrwają. W ten sposób odkryto, że porosty pozbawione wody nawet po zanurzeniu w ciekłym azocie były w stanie odbudować się prawie całkowicie.

infoplanet technologia mchy skolonizuja marsa wnioski

– Pomimo narażenia na niekorzystne lub ekstremalne warunki porosty pozostają żywe. Przetrwanie w tych trudnych warunkach może sprawić, że porosty będą szczególnie dobrymi kandydatami do rozwoju flory ziemskiej, co oznacza, że życie może rozwijać się w przestrzeni kosmicznej – skomentował Kotzabasis.

Naukowcy twierdzą jednak, że porosty nie tylko byłyby w stanie przetrwać warunki podobne do Marsa, ale po odrodzeniu i umieszczeniu w bardziej przyjaznym środowisku powróciłyby do produkcji dużej ilości wodoru. Odkrycie to może być dobrodziejstwem podczas długich podróży kosmicznych, ponieważ wodór jest kluczowym składnikiem niektórych rodzajów paliwa rakietowego. Kolonizatorzy Marsa mogą zabrać ze sobą porosty i wytwarzać własne paliwo poprzez ich ożywienie, gdy będą potrzebowali więcej wodoru.

infoplanet technologia mchy skolonizuja marsa badania

– Mogą również pozostawić porosty na Marsie, aby kolejna grupa astronautów mogła je ożywić i ponownie wykorzystać – przekonuje Kotzabasis.

Kolejne etapy badań sprawdzą, czy porosty przeżyją w innych ekstremalnych warunkach w przestrzeni kosmicznej, takich jak chociażby wysoki poziom promieniowania.

kup artykuly platne