Czasu, który pozostał do momentu, w którym Arabia Saudyjska zniesie zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety, nie zmarnują na pewno… firmy samochodowe. Już teraz przygotować się do przyjęcia milionów potencjalnych klientów.

Kobiety na traktory?

Decyzja podjęta w czerwcu przez władze Arabii Saudyjskiej, odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Ledwie Ford Motor pokazał grafikę z oczami kobiety w lusterku wstecznym i hasłem „Witamy w fotelu kierowcy”, a już w kolejnym poście pojawił się hasztag #SaudiWomenCanDrive, który stał się promocją kampanii na rzecz praw kobiet, oferującej samochód marzeń.Nie próżnowały również firmy Land Rover i marki: Jaguar czy Tata Motors. Na ich profilach opublikowano wizerunek torebki, z której wysuwa się kluczyk samochodowy, szminka i butelka perfum.Volkswagen natomiast udostępnił wizerunek zwiniętych dwóch pięści kobiecych, podpisując go „Moja kolej”. Mini firmy BMW poszedł dalej, dołączając do reklamy 11-sekundowy film, ukazujący samochód wyjeżdżający z miejsca parkingowego z napisem: „zarezerwowane dla kobiet”.Gospodarka górą

Zezwolenie kobietom na prowadzenie samochodu stanowi część większego planu na rzecz modernizacji i rozwoju gospodarki królestwa oraz zmniejszenia uzależnienia od ropy naftowej. Zdaniem Ziad Daoud, analityka z Bloomberg Intelligence, zmiana ta może spowodować przyrost produkcji globalnej nawet na poziomie około 90 miliardów dolarów.

Zwiększona mobilność oznacza, że więcej kobiet będzie mogło poszukać pracy. Uruchomienie rynku motoryzacyjnego w kraju liczącym 32 miliony ludzi nie tylko zwiększy popyt na samochody, ale także na produkty powiązane, jak ubezpieczenia, pożyczki i reklamy billboardowe, na których obecnie nie mogą być ukazywane kobiety.

W walce o klienta

Na razie firmy samochodowe próbują zyskać uwagę swoich potencjalnych kierowców przez działania promocyjne. Japoński producent samochodów Toyota Motor, którego pojazdy w 2007 r. stanowiły 32 procent wszystkich sprzedanych maszyn w Arabii Saudyjskiej, opublikował zdjęcie kobiety stojącej obok błyszczącego samochodu. Marka Lexus udostępniła zaś zdjęcie palca kobiety na przełączniku zapłonu wraz ze stroną internetową i numerem telefonu. „Podzielisz się z nami wyborem?” – zadaje pytanie reklama w języku arabskim.

Nissan Motor, który na wzór Toyoty rozważa produkcję samochodów na miejscu, opublikował nawet okolicznościowe tablice rejestracyjne w języku arabskim: „2018” i „Girl”. Wydaje się, że już niemal cały motoryzacyjny świat chce pogratulować kobietom z Arabii prawa do prowadzenie pojazdu.