Zanim wynaleziono Gore-Tex, było mnóstwo materiałów, które mogły ochronić przed trudnymi warunkami pogodowymi. Niestety wszystkie miały jakieś wady. Woskowana bawełna była ciężka, a polichlorek winylu mógł utopić użytkownika we własnym pocie. Dlatego nadszedł czas na rewolucję!

Gdy Bob Gore tworzył Gore-Tex, nie próbował ulepszać odzieży wierzchniej. Pracując w fabryce teflonu ojca w późnych latach sześćdziesiątych, po prostu starał się bardziej efektywnie wykorzystywać tworzywo sztuczne poprzez rozciąganie go.

 

Zalety Gore-tex

Przypadkowo odkrył, że poszarpany teflon wypełnił się powietrznymi kieszeniami. Mikropory, które się pojawiły, były 700 razy większe niż cząsteczki pary wodnej, ale 20 000 razy mniejsze niż kropelki. Gore doszedł więc do wniosku, że jeśli zrobi odpowiednią tkaninę, może zablokować docieranie deszczu do wewnątrz, jednocześnie wypuszczając pot na zewnątrz. Dodatkowo, jako premię, otrzyma się ochronę przed wiatrem.

Pierwsza kurtka Gore-Tex została wyprodukowana w 1977 roku przez małą firmę z Seattle o nazwie Early Winters i sprzedawana jako „prawdopodobnie najbardziej wszechstronna odzież, jaką kiedykolwiek nosiłeś”.

 

Wszechstronność materiału Gore-tex

Od tego czasu nowy materiał okazał się o wiele bardziej wszechstronny i obecnie robi się z niego wszystko – od skafandrów kosmicznych po łaty na sercu. Niewykluczone jednak, że być może kiedyś będziemy nim ochraniali nawet narządy wewnętrzne.