Świadomość ekologiczna z każdym rokiem wzrasta, dzięki temu możemy zaobserwować wzrost zainteresowania modernizacją ogrzewania, zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych. Dzieje się tak, ponieważ rachunki za ogrzewanie wciąż rosną, a system staje się coraz bardziej nieefektywny. Z tego względu zarządcy budynków decydują się na wymianę starego systemu ogrzewania na nowe – energooszczędne, przynoszące mniej strat ciepła oraz generujące znaczne oszczędności. Sprawdźcie, dlaczego na osiedlu mieszkaniowym Manhattan w Ustroniu zdecydowano się na modernizację kotłowni.

Termomodernizacja w toku

Na przełomie lat 50. i 60. w Polsce nastąpił gwałtowny rozwój budownictwa z wielkiej płyty, które przyniosło powstanie setek tysięcy bloków mieszkalnych, wieżowców i wielopiętrowych budynków. Praktycznie każdy z nich jest teraz w modernizacji: w niektórych właśnie się ona zakończyła, w innych – dopiero jest planowana. Termomodernizacja ta jest niezbędna, ponieważ budynkach odnotowuje się duże straty energii cieplnej.

Idealnym przykładem wielu efektywnych modernizacji systemu grzewczego są prace przeprowadzone przez spółdzielnię „Zacisze” w Ustroniu. Ostatnia z nich miała miejsce na osiedlu Manhattan.

infoplanet technologia rewolucja grzewcza na manhattanie audyt

– Wcześniej ogrzewanie było zapewnione przez kotły węglowe z palnikami promiennikowymi zaadoptowane pod ogrzewanie gazowe. Niestety koszty były ogromne: wahały się nawet do 1,5 mln rocznie. W 2010 roku odbył się przetarg na modernizację kotłowni, który wygrała firma Hoval ze względu na jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne. Po przeprowadzeniu bilansu pierwszej kotłowni okazało się, że systemy firmy Hoval przynoszą oszczędności. Dzięki temu w kolejnych latach powstała następna kotłownia, jeszcze później – pakiet 4 kotłowni oraz jeszcze jedna z dwoma kotłami UltraGas®150 – relacjonuje prezes spółdzielni Tadeusz Dybek.

W efekcie zużycie gazu we wszystkich inwestycjach spadło o 30% lub nawet więcej. Dzięki temu albo obniżono czynsz mieszkańcom, albo zwracano po 500–700 złotych po sezonie grzewczym.

Kotły UltraGas®1000 H

Jak wyjaśnia Dybek, pierwotnie planowano zainstalowanie 4 kotłów UltraGas®500 w kaskadzie, ponieważ Manhattan to osiedle składające się z 10 wieżowców, z których każdy ma po 11 kondygnacji. To w sumie 700 mieszkań

– Jednak po dokładnych obliczeniach projektanta oraz analizach ekonomicznych okazało się, że na całe osiedle spokojnie wystarczą 2 gazowe kotły kondensacyjne UltraGas®1000 H o podwyższonym ciśnieniu roboczym 8 bar – opowiada Dybek.

Prace modernizacyjne odbywały się latem 2016 roku. Na miejscu starej kotłowni powstała nowa, która została uruchomiona 30 września 2016 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 200 000 zł; Środki własne spółdzielni to 200 tys. zł, resztę dopłacił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

infoplanet technologia rewolucja grzewcza na manhattanie kotlownia

– Bazując na naszych poprzednich doświadczeniach, mogę śmiało powiedzieć, że w ciągu 3 lat inwestycja się zwróci – zapewnia prezes spółdzielni.

Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych jest wyjątkowo energooszczędne, ponieważ pobierana jest część ciepła zawartego w spalinach i przekształcana na ciepło grzewcze osiągając sprawność nawet do 109%. Dodatkowo ogrzewanie jest ekologiczne, dzięki niskiej emisji CO2. Kotły są solidne i trwałe – we wszystkich kotłowniach pracują bez awaryjnie oraz przynoszą spore oszczędności. W pierwszym półroczu ogrzewania za pomocą kotłów UltraGas® 1000H osiągnięto spadek kosztów w wysokości ok. 40 gr za m2 , a po zakończonym sezonie grzewczym w 2017 roku odnotowano spadek kosztów w wysokości 60-70 gr za m2.

Artykuł sponsorowany przez firmę Hoval Sp. z o.o. 

kup artykuly platne