Dział robotyki w nauce szybko się rozwija. Roboty mogą teraz wykonywać skomplikowane operacje. Przykładem na to jest Sophia – robot, którego popularność nie jest związana z nienagannym wyglądem (jej tors jest przymocowany do podstawy na kółkach), ale raczej zdolnością do wyrażania emocji.

Sztuczna inteligencja z uczuciami

– Nie jesteśmy jeszcze w pełni gotowi, ale już teraz Sophia może pokazywać wiele stanów emocjonalnych, a także odczytywać emocje na ludzkiej twarzy – wyjaśnia David Hanson, założyciel firmy Hanson Robotics, która stworzyła robota w małym laboratorium badawczym i projektowym w Hongkongu.

Według Hansona, Sophia ma symulacje każdego większego mięśnia twarzy ludzkiej, co pozwala jej generować wyrazy radości, żalu, ciekawości, zmieszania, kontemplacji, frustracji i innych uczuć. Oprócz wstępnie zaprogramowanego zestawu wyrażeń, twarz Sophii jest skonstruowana przy użyciu najnowszych osiągnięć technologii materiałowej, co oznacza, że wydaje się ona miękka i elastyczna, a przez to bardziej realistyczna.

infoplanet technologia robot przeciera szlaki robot uczy czlowieczenstwa

– Ona jest narzędziem dla nauki w badaniu interakcji człowieka z człowiekiem, a teraz jest platformą umożliwiającą sztucznej inteligencji wyrażanie naturalnego, podobnego do ludzkiego stanu emocjonalnego, który jest czymś, co rozwijamy. To prawdziwie emocjonalna sztuczna inteligencja – mówi Hanson.

Robot uczy człowieczeństwa?

Kiedy Hanson zaczął tworzyć Sophię, chciał, aby mogła porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Dlatego za inspirację posłużyły mu posągi Nefertiti, starożytne chińskie obrazy, Audrey Hepburn, a nawet jego żona. Nie chciał jednak rezygnować z cech robota.

– To było bardzo ważne, aby reprezentowała skrzyżowanie ludzkości i technologii, z intuicyjną myślą, że technologia może ulepszyć ludzkość, pomóc nam zaktualizować się do wyższych stanów istnienia. Jednocześnie technologia może sprowokować pytania: „Co to znaczy być człowiekiem? Co jest rzeczywiste, co nie jest realne? Jaka będzie rzeczywistość w przyszłości?” – wyjaśnia Hanson.

infoplanet technologia robot przeciera szlaki sztcuzna inteligencja z uczuciami

Od aktywacji w 2016 roku Sophia uświetniła okładki publikacji o modzie i zagrała w niedawnej kampanii Moncler. Podczas Shanghai Fashion Weekend miała na sobie trójwymiarowe miedziane mankiety i stroje zaprojektowane przez brytyjską artystkę Sadie Clayton, która w swojej pracy łączy modę, sztukę i technologii. Sophia pojawiła się także w talk show, wypowiadała się na konferencjach na temat wielu zagadnień od sztucznej inteligencji po rolę robotów i jako pierwszy robot otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

Jak mówi Hanson, jest ona jedynym z kilkudziesięciu robotów, które zaprojektował i które stały się znane na całym świecie. Ma to również przełożenie na cenę. Sophia sprzedaje się za 433 tys. dolarów.

kup artykuly platne