Już wkrótce roboty mogą znaleźć zastosowanie w najbardziej uciążliwych obowiązkach domowych. Nowa fala maszyn może odnieść sukces nie tylko w prowadzeniu skomplikowanych obliczeń, ale także w zbieraniu butów z podłogi, dopasowywaniu ich w pary i odkładaniu na półkę – i to podczas naszej drzemki.

Roboty są często wykorzystywane w magazynach i na liniach montażowych, jednak zazwyczaj nie posiadają umiejętności nauki i improwizacji. Mogą odbierać i przenosić obiekty, ale muszą przy tym znajdować się w ustalonych pozycjach i lokalizacjach. Prace wymagające inwencji, improwizacji i zrozumienia otoczenia wciąż najlepiej wykonywane są przez ludzi. Jednak dzięki technologii MIT i tutaj człowiek może zostać zastąpiony przez roboty.

infoplanet technologia roboty przyszlosc prac domowych badania

Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT opracowali system umożliwiający robotom lepszą identyfikację losowych obiektów, które wypełniają nasz świat, a czasem – nasze szafy. Podobna technologia może ostatecznie pomóc w zautomatyzowaniu pracy w magazynach pakujących przesyłki Amazon lub zwyczajnym sprzątaniu w naszych domach.

– Chcemy, aby roboty same nauczyły się, jak rozumieć zastosowanie przedmiotów znajdujących się naszym otoczeniu – wyjaśnia Pete Florence, współautor projektu.

infoplanet technologia roboty przyszlosc prac domowych badania

Aby nauczyć maszynę właściwego postępowania, umieszcza się przed nim grupy podobnych przedmiotów, takich jak buty, czapki i kubki. Mechaniczne ramię porusza przedmiotami, badając ich cechy i zapamiętując to, co mają ze sobą wspólnego. Dla przykładu, po przeanalizowaniu wyglądu różnych butów robot dowiedział się, gdzie powinny znajdować się sznurówki.

Badanie opiera się na wcześniejszych osiągnięciach w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Finalny raport zostanie przedstawiony na konferencji poświęconej nauczaniu robotów w Szwajcarii w październiku tego roku.

Źródło: CNN

kup artykuly platne