Amazon eksperymentuje z robotami dostawczymi, zaczynając od małej ciężarówki o nazwie Scout, która wyjedzie na chodniki w stanie Waszyngton. Sześć autonomicznych wózków elektrycznych Amazon będzie dostarczać paczki w Okręgu Snohomish „w tempie chodzenia”.

infoplanet technologia roboty zamiast listonosza amazon

Roboty będą działać tylko w ciągu dnia i początkowo będą im towarzyszyć pracownicy Amazon. Jest to najnowszy z serii testów robotów chodnikowych, postrzeganych jako dobra alternatywa dla dostaw. Opracowaliśmy Amazon Scout w naszym laboratorium badawczo-rozwojowym w Seattle, zapewniając, że urządzenia mogą bezpiecznie i sprawnie poruszać się przy zwierzętach, pieszych i czymkolwiek, co znajdzie się na ich drodze – pisze wiceprezes Amazon Sean Scott na blogu firmy.

W filmie promocyjnym pokazano ciężarówka z pokrywką automatycznie podnoszącą się, gdy klient wychodzi z domu, aby odebrać przesyłkę. Szczegóły, jak dokładnie to zadziała, nie są podane. Nie ma też żadnego wyjaśnienia, co się dzieje, gdy klienta nie ma w domu momencie dostawy.

Jasne jest jednak, że Amazon nie jest odosobniony w dokonywaniu takich dostaw. Firma Starship Technologies ogłosiła właśnie flotę dwóch tuzinów autonomicznych robotów, które dostarczą kawę i pizzę studentom college'ów w Wirginii. Roboty można przywołać za pośrednictwem aplikacji do dostarczania towarów na terenie kampusu Uniwersytetu George'a Masona. Także San Francisco od lat wykorzystuje roboty dostawcze na swoich ulicach, a w firmach technologicznych, w tym w Marble i Starship, przede wszystkim pracują roboty.

Jednak nie wszyscy wierzą w tę ideę. Zdarzają się ludzi, którzy opisują roboty jako zagrożenie i zastanawiali się, jak bezpieczne mają poruszać się po chodnikach. W 2017 roku nadzorca miejski Norman Yee wprowadził przepisy ograniczające ich stosowanie na 3 przedsiębiorstwa, wymagając, aby roboty dostawcze działały tylko w określonych dzielnicach. Dodatkowo przez cały czas musi im towarzyszyć człowiek.

Źródło: BBC

kup artykuly platne