Obecnie medycyna wydaje się rozwijać w mgnieniu oka. Teraz czas na kolejna rewelację – brytyjscy naukowcy donoszą, że stworzyli ludzkie rogówki przy użyciu technologii druku 3D.

Rogówka to zewnętrzna warstwa oka, która odgrywa istotną rolę w ogniskowaniu. Obecnie jest ona towarem deficytowym – na całym świecie jest 10 milionów ludzi, którym byłaby niezbędne, aby zapobiec ślepocie. Kolejne 5 milionów ludzi już cierpi na całkowitą ślepotę na skutek blizn spowodowanych przez oparzenia, rany szarpane, otarcia lub choroby. Jak jednak twierdzą naukowcy, ich odkrycie zapewni nieograniczony dostęp do rogówek.

infoplanet technologia rogowka z drukarki 3d tworzenie

Rozwiązaniem okazała się prosta i tania drukarka 3D. Wymiary drukowanej rogówki zostały wymierzone podczas skanowania rogówki rzeczywistej pacjenta. Wydruk w kształcie ludzkiej rogówki trwa mniej niż 10 minut. Jak udało się wykazać naukowcom, nie stwarza ona żadnych przeszkód, by rosły na niej komórki macierzyste, tworząc ludzką rogówkę.

– Wiele zespołów na całym świecie próbowało odkryć idealny bio-tusz, aby ten proces był wykonalny. Nasz unikalny żel – połączenie alginianu i kolagenu – utrzymuje komórki macierzyste przy życiu, wytwarzając materiał, który jest wystarczająco sztywny, aby utrzymać swój kształt, ale wystarczająco miękki, aby można było go wycisnąć z dyszy drukarki 3D – mówi kierownik projektu Che Connon, profesor inżynierii tkankowej na Uniwersytecie Newcastle w Anglii.

infoplanet technologia rogowka z drukarki 3d

Naukowcy są teraz gotowi do użycia bio-tuszu zawierającego komórki macierzyste, co pozwoli na drukowanie tkanek bez martwienia się o osobne hodowanie komórek. Dzięki temu wydrukowana zostanie rogówka, która pasuje do unikalnych specyfikacji pacjenta.

– Nasze wydrukowane rogówki 3D będą musiały przejść dalsze testy i minie kilka lat zanim będziemy mogli użyjć ich do przeszczepów, ale na pewno będą rewolucją – zapewnia Connon.