Grupa studentów z Egiptu zaprojektowała pojazd, który według nich może pomóc w walce z rosnącymi cenami energii i promować ekologiczny styl życia. Prototyp samochodu jest zasilany jedynie za pomocą sprężonego powietrza.

Studenci zbudowali pojazd w ramach projektu licencjackiego na Uniwersytecie Helwana, niedaleko Kairu. Jednoosobowy pojazd podobny do gokarta pojawia się w chwili, gdy Egipt zmaga się z bolesnymi reformami gospodarczymi, które obejmują głębokie cięcia w dopłatach do energii i paliwa.

infoplanet technologia samochod na powietrze silnik

Uczniowie twierdzą, że ich pojazd może poruszać się z prędkością do 40 kilometrów na godzinę, pokonując do 30 kilometrów do kolejnego tankowania, a jego koszt wynosi jedynie 18 000 funtów egipskich (1 088,40 USD).

– Koszty utrzymania pojazdu będą praktycznie zerowe. Zasadniczo używasz sprężonego powietrza. Nie płacisz za paliwo, a także nie potrzebujesz chłodzenia – powiedział Mahmoud Yasser, student, który pomógł zaprojektować pojazd.

infoplanet technologia samochod na powietrze silnik

Zespół dąży teraz do pozyskania funduszy na rozbudowę projektu i masową produkcję pojazdów. Studenci uważają, że po udoskonaleniu pojazdu będzie on osiągał prędkość do 100 km na godzinę oraz ponad trzykrotnie większy zasięg niż obecnie.

Źródło: Reuters