To może brzmieć jak koszmar osób z klaustrofobią – nowy projekt dubajskich linii lotniczych Emirates zakłada usunięcie z samolotu okien. Zamiast rzeczywistych widoków chmur i nieba, pasażerowie będą cieszyć się wirtualnymi widokami w wirtualnym oknie.

Linie lotnicze zastanawiają się nad rezygnacją z okien. Nowe samoloty Emirates firma nazywa „zmianą zasad gry”. To najwyższej klasy prywatne apartamenty z przesuwnymi drzwiami od podłogi do sufitu i zaawansowanymi technologicznie funkcjami. Zastępujące okna drzwi wykorzystują technologię kamery światłowodowej w czasie rzeczywistym, aby zapewnić wirtualne widoki świata zewnętrznego.

infoplanet technologia samolot bez okien wizualizacja

– Niektóre futurystyczne koncepcje pokazują bezokienne samoloty i chociaż mogą wystąpić pewne strukturalne korzyści z pozbycia się okien, istnieje również inna linia myślenia, która mówi, że posiadanie punktu komunikacji ze światem zewnętrznym poprawia doświadczenia pasażera – wyjaśnia współzałożyciel kalifornijskiego studia projektowego ACLA Studio Victor Carlioz.

Główny analityk w firmie StrategicAero Research Saj Ahmad wskazuje również, że samolot bez okien może wiązać się z praktycznymi problemami.

infoplanet technologia samolot bez okien wizualizacja

Samoloty bez okien byłyby świetne w idealnym świecie z technicznego punktu widzenia. Jednak w rzeczywistości nie stanie się tak z wielu powodów. Po pierwsze, w razie niebezpieczeństwa personel pokładowy, aby koordynować ewakuacje, często musi zwracać uwagę na punkty odniesienia mając świadomość wizualną i przestrzenną. W przypadku samolotu bez okien takie możliwości nie istnieją. Poza tym pasażerowie po prostu kochają widok na zewnątrz – technologia nie nigdy nie będzie tak dobra, jak to, co widzą gołym okiem – mówi Ahmad.

Istnieją również kwestie regulacyjne – poziom zmian wymagałby z pewnością nowych testów związanych z redundancją systemu, ewakuacją, tłumieniem ognia, a także zwiększaniem ciśnienia i innymi zmianami technicznymi redukującymi stres. Jednak czy to oznacza, że wdrożenie nowego projektu jest niemożliwe?