Od połączonych samolotów skrzydłowych napędzanych przez syntezę jądrową do nowej generacji statków kosmicznych zaprojektowanych do przewozu turystów na Księżyc – trudno nie być zahipnotyzowanym śmiało ambitnymi projektami samolotów Oscara Viñala. Futurystyczne koncepcje projektanta z Barcelony przypominają film science fiction. Choć odważny projektant nie ma nawet dyplomu z zakresu inżynierii lotniczej, jego śmiałe wizje przyszłości uchwyciły wyobrażenia entuzjastów na całym świecie.

Wizje przyszłości projektanta samouka

Choć projekty Oscara Viñala, aby można było je zrealizować, wymagałyby powstania technologii, które umożliwiłyby ich osiągnięcie, artysta inżynier pozostaje nieugięty w kwestii ich wykonalności – przynajmniej z teoretycznego punktu widzenia.

– Nie chcę, aby moje projekty były po prostu piękne lub przyciągające uwagę. Każdy z nich jest wspierany przez dogłębne badania, dające pewność, że pewnego dnia mogą służyć jako podstawa prawdziwego projektu. Wykorzystywana w nich czysta technologia lotnicza, nanotechnologia, sztuczna inteligencja i systemy sterowania przepływem czynnym to idee, które obecnie znajdują się w laboratoriach, na etapie koncepcji i wiele z nich ostatecznie stanie się rzeczywistością – mówi Oscar Viñal, który większość swojej kariery zawodowej spędził jako niezależny grafik.

Ambitne, spektakularne projekty Viñalsa wydają się dobrze pasować do czasów, kiedy rodzące się, destrukcyjne technologie zaczynają na nowo definiować to, czego możemy się spodziewać w branży lotniczej. Jego brak zaplecza w zakresie inżynierii lotniczej również nie okazał się przeszkodą, ponieważ projektant rozpoczął intensywny program samokształcenia. Viñals zainwestował także znaczne sumy pieniędzy w najnowocześniejsze narzędzia, takie jak profesjonalne oprogramowanie do projektowania samolotów.

Koncepcje w zasięgu ręki?

Na przykład samolot koncepcyjny Magnavem zasilany jest przez kompaktowy reaktor termojądrowy. Rezultatem jego zastosowania jest eklektyczna mieszanka, która pasuje do wizji przyszłości, w której różne technologie równolegle ewoluują, a każda z nich wypełnia określoną niszę rynkową.

– W przypadku krótszych podróży będziemy używać elektrycznych i hybrydowych samolotów różnych rozmiarów, podczas gdy na większe odległości możemy mieć hipersoniczne samoloty suborbitalne jako opcję dla najbogatszych lub najbardziej żądnych przygód pasażerów. Do naszej dyspozycji będą ewentualnie naddźwiękowe samoloty zdolne pomieścić kilkaset osób. Te ostatnie mogłyby być napędzane przez nowe technologie, takie jak kompaktowe reaktory termojądrowe lub systemy strumieniowe – przekonuje wynalazca.

infoplanet technologia samoloty przyszlosci koncepcje

Poza olśniewającym charakterem projektów, wspólny wątek w portfolio Viñalsa to technologie przyjazne dla środowiska. Przykładem jest AWWA Sky Whale z samonaprawiającymi się skrzydłami, które mogą przewozić około 755 pasażerów, lub AWWA-QG Progress Eagle – trójskładnikowy samolot o zerowej emisji dwutlenku węgla. Wynalazca jest również entuzjastycznie nastawiony do syntezy jądrowej jako źródła energii o zerowej emisji z praktycznie nieograniczonymi możliwościami.

Niektóre z koncepcji Oscara Viñala są wyposażone w urządzenie do wychwytywania i odbierania dwutlenku węgla z atmosfery, a jeden – w laser, który byłby w stanie wychwycić i sproszkować wszelkiego rodzaju gruz stworzony przez człowieka i latający w kosmosie. Oczywiście, tylko czas pokaże, jak wiele z koncepcji pewnego dnia stanie się rzeczywistością.

kup artykuly platne