W tym tygodniu w hiszpańskim mieście na corocznej konferencji branżowej Mobile World Congress zebrało się 100 tys. osób. Główne miejsce w rozmowach zajęła sieć komórkowa następnej generacji. Nie chodzi tu tylko o superszybkie prędkości. Sieć 5G rozpocznie falę rozwoju, który zmieni codzienne życie.

5G i samochody bez kierowcy

5G będzie miało ogromny wpływ na życie ludzi. Będziemy świadkami dużego postępu w jakości życia, jaki 5G może zapewnić osobom indywidualnym – wyjaśnia Laila Worrell, dyrektor generalny firmy zajmującej się zaawansowaną technologią Altran North America.

infoplanet technologia siec 5g a rozwoj swiata zycie codzienne

Pojazdy autonomiczne, które są testowane od dawna, dzięki sieci 5G mogą stać się rzeczywistością. Firmy twierdzą, że 5G może być 100 razy szybszy niż 4G, co sprawi, że będzie w stanie połączyć się z nią ogromna liczba urządzeń jednocześnie. Pozwoli to również pojazdom autonomicznym komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym, by wiedziały, kiedy inne samochody zmieniają pasy ruchu lub hamują i odpowiednio dostosowały kierowanie ruchem.

BMW iNEXT – elektryczny SUV, który ma wejść na rynek w 2021 roku – jest wyposażony w czujniki zbierające i przetwarzające dane z otoczenia samochodu.

– Ten samochód stale monitoruje drogę wokół niego i wysyła odpowiednie informacje do chmury, generując w czasie rzeczywistym mapę, która jest przekazywana do wszystkich innych samochodów – informuje Christoph Grote, starszy wiceprezes ds. elektroniki w BMW.

5G i pszczoły

Sieć 5G mogłaby mieć również wpływ na środowisko, gdyby była stosowana w inteligentnym rolnictwie. Czerpać z niej korzyści mogłyby nawet pszczoły. Jak mówi David Houghton, dyrektor generalny Asset Tracking Solutions w NimbeLink, sieć 5G i internet przedmiotów mogą pomóc chronić pszczoły miodne i światowe zasoby żywności.

infoplanet technologia siec 5g a rozwoj swiata 5g

– Ule są cenne, więc hodowcy muszą je chronić, używając urządzeń tropiących, aby monitorować stan zdrowia ula – mówi Houghton.

Dlatego NimbeLink we współpracy z The Bee Corp, opracował system śledzenia i zarządzania ruchem pszczół, dzięki któremu czujniki gromadzą i przekazują do analizy istotne dane, takie jak temperatura, wilgotność, ruch i lokalizacja.

„5G jest dobre, ale 6G jest lepsze. Odrzućmy smartfony i pomyślmy o tym, jak ludzie wchodzą w interakcję z infrastrukturą. Możesz mieć inteligentne połączenie z elektroniką i inteligentnymi okularami, dzięki czemu możesz mieć wszystkie urządzenia w jednym miejscu” – ocenia Ari Pouttu, profesor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie w Oulu w Finlandii. Oczekuje się, że technologia 6G zostanie wprowadzona na rynek w 2030 roku, gwarantując rozwój poza smartfonem.

Źródło: CNN

kup artykuly platne