Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) 20 grudnia poinformował, że w rejonie Zatoki Omańskiej zbuduje pierwszą elektrownię wodną. Co ciekawe, pole elektrowni szczytowo-pompowych o mocy 250 MW będzie zasilane przez rozwiązania fotowoltaiczne.

 

Elektrownia będzie produkowała energię elektryczną poprzez wykorzystanie wody zgromadzonej w Hatta Dam. Może tam być jej przechowywane nawet do1, 716 mln litrów. Dodatkowo zostanie wybudowany górny zbiornik, który będzie w stanie pomieścić nadmiarowe 880 milionów galonów. Będzie on miał wysokość 300 metrów nad poziomem zapory. W godzinach poza szczytem, turbiny wykorzystujące energię słoneczną będą pompować wodę z zapory do górnego zbiornika. W godzinach szczytowego obciążenia, gdy cena produkcji jest wysoka, turbiny będą napędzane przez wodospad spadający z górnego zbiornika w celu wytworzenia energii elektrycznej. Według przedstawicieli firmy, budowa stacji zostanie zakończona w ciągu pięciu lat.

 

Nowy zakład jest jednym z kilku nowych projektów ogłoszonych przez DEWA w ramach rozwoju regionu. Inne obejmują budowę stacji ładujących dla samochodów z napędem elektrycznym oraz zwiększenie ilości paneli fotowoltaicznych na dachach, co ma spowodować wzrost ilości wyprodukowanej energii.

 

Działania te stworzą 200 dodatkowych miejsc pracy w samym Hatta Dam oraz kolejne 300 w centrum dla zwiedzających i podczas dodatkowych aktywności turystycznych, związanych z zakończeniem inwestycji.

 

– Przewiduje się, że łącznie powstanie ponad 2 tysiące stanowisk w fazie implementacji projektu – mówi Saeed Mohammd Al. Tayer, prezes Zarządu DEWA.

 

Innowacyjne projekty są częścią planu jak największego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Dubaju, który ma zostać zrealizowany do 2050 roku. Strategia ma na celu podniesienie wykorzystania zielonej energii z obecnego poziomu do 7% w roku 2020, następnie do 25% w roku 2030 oraz 75% – do 2050 roku.