• Cameron Underwood z Yuba City w Kalifornii przeszedł spektakularny przeszczep twarzy

  • Mniej niż 11 miesięcy po operacji ofiara wystrzału w twarz pokazuje się światu

  • Underwood pozostanie na lekach przez całe życie, ale jest wdzięczny za drugą szansę

Mniej niż 11 miesięcy po tym, jak Cameron Underwood z Yuba City w Kalifornii przeszedł przeszczep twarzy, pokazuje się światu. W czerwcu 2016 roku 26-latek był ofiarą samoczynnego wystrzału w twarz. Ogromne obrażenia sprawiły, że brakowało mu większości żuchwy, nosa i większości zębów, a uszkodzona została górna część twarzy i podniebienia. Konwencjonalna chirurgia transplantacyjna nie mogła zrobić wiele. Dopiero przeszczep rekonstrukcyjny odmienił jego życie.

infoplanet technologia spektakularny przeszczep Cameron Underwood

Matka Underwooda, Beverly Bailey-Potter, przeczytała w czasopismie artykuł o dr Eduardo Rodriguezie – profesorze rekonstrukcyjnej chirurgii plastycznej i przewodniczącym wydziału chirurgii plastycznej w NYU Langone Health. Jak stwierdza w oświadczeniu, „był jedyną osobą, której oddalibyśmy życie Camerona”. Lekarz przeprowadził już wcześniej 2 przeszczepy twarzy na University of Maryland. W czasie operacji Underwooda kierował zespołem ponad 100 lekarzy. Przeszczep trwał około 25 godzin i jest kamieniem milowym w chirurgii rekonstrukcyjnej.

–Underwood czekał na dawcę bardzo krótko. Gdy przeszczep został zatwierdzony przez NYU Langone i umieszczony na liście potrzebujących narządów, czekał tylko 6 miesięcy. Czas pomiędzy urazem a przeszczepem twarzy wyniósł zaledwie 18 miesięcy. To najkrótszy okres między dwoma przypadkami w USA. Ma to znaczący wpływ na powrót do zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego – skomentował prof. Rodriguez.

infoplanet technologia spektakularny przeszczep rekonstrukcja

Dawcą był William Fisher, 23-letni mieszkaniec Nowego Jorku, który był aspirującym filmowcem i pisarzem. Zarejestrował się jako dawca organów kiedy był nastolatkiem. Do przeszczepu oddał także swoje serce, nerki, wątrobę, oczy i inne tkanki. Zrozpaczona matka uszanowała życzenie syna.

– Bycie częścią tego doświadczenia było dla mnie źródłem siły w bardzo trudnym okresie. Nie sądzę, żebym przeżyła śmierć Willa, gdyby nie Cameron. Cameron ma przed sobą całe życie i uwielbiam myśl, że Willie pomaga mu aby to życie było lepsze – stwierdziła.

Underwood został zwolniony ze szpitala w połowie lutego, ale przebywał w Nowym Jorku na rehabilitacji, w tym terapii mowy i leczenia ortodontycznego. Do domu wrócił pod koniec marca, choć co miesiąc jeździł na wizyty kontrolne do Nowego Jorku. Pozostanie na lekach przeciwreceptycznych przez całe życie, ale do tej pory dobrze na nie zareagował i jest wdzięczny za drugą szansę w życiu. „Mam nadzieję, że moje doświadczenie zainspiruje innych, którzy mają ciężkie obrażenia twarzy” – stwierdza w Underwood w oświadczeniu. Od czasu pierwszego przeszczepu twarzy wykonanego we Francji w 2005 roku, podobne przeszło ponad 40 osób na całym świecie.

Źródło: CNN

kup artykuly platne