Styczniowe wyprzedaże kryptowalut weszły w nową fazę. Podczas gdy wartość najwartościowszej cyfrowej monety spadła o 25%, osiągając cenę 10 378 USD, w Nowym Jorku utrzymywała się ona na najniższym poziomie od końca grudnia. Gdy Bitcoin zaliczył dwudniowy spadek, konkurencyjne kryptowaluty również poszybowały w dół – Ripple aż o 40%, a Ethereum – o 26%. Spekulanci na całym świecie walczą o to, aby określić, kiedy i jak nadzór rynku może powstrzymać zdecentralizowaną branżę, czerpiącą korzyści z anonimowej własności. Czy to właśnie uparte twierdzenie, że cyfrowe monety to bańka, spowodowało dwucyfrowe wyprzedaże w ciągu ostatniego roku?

Chiński sprzeciw

Jak twierdzi minister finansów Kim Dong-yeon w wywiadzie dla radia TBS, w Korei Południowej nadal możliwe jest zamknięcie giełdy kryptowalut. Zapewnił jednak, że ten rodzaj środków wymagają najpierw poważnej dyskusji między ministerstwami, dając nadzieję inwestorom, że sprawy nie zaszły jeszcze tak daleko.

 

Możliwe zamknięcie giełdy kryptowalut

– Minister finansów wyraźnie dał do zrozumienia, że zdecydowanie rozważa zakazanie handlu kryptograficznego. Jest to prawdopodobnie trzeci co do wielkości rynek, który bierze pod uwagę takie działanie – skomentował Neil Wilson, starszy analityk rynku w Londynie, zajmujący się platformą transakcyjną ETX Capital. – Wiadomości wpływają na ceny i nastroje na giełdzie – wyjaśnia.

Chiny, które w ubiegłym roku po raz pierwszy zaczęły atakować branżę, eskalują przymuszanie do handlu kryptowalutami, w szczególności przez platformy online i aplikacje mobilne, które oferują usługi podobne do wymiany.

Chronić przed kryptowybuchem

– Mówi się o raportach, w których Korea Południowa, Chiny i Japonia wypracowały wspólne podejście oraz znalazły ścieżkę odpowiednią do regulacji kryptowalut – powiedział Wilson z ETX, powołując się również na wyzwanie dotyczące monet cyfrowych z ustawy w Senacie USA. – Wygląda na to, że lekkie dotknięcie, które umożliwiło wybuch kryptograficznej bomby, może dobiegać końca – napisał w notatce dla inwestorów.

Według danych cryptocompare.com, handel bitcoinami stanowił około 3,3% wszystkich transferów głównych walut, w porównaniu z ponad 10% osiągniętymi w ciągu kilku dni w ostatnich dwóch tygodniach.

 

Wyprzedaż kryptowalut

Steven Maijoor, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, powiedział w rozmowie z Bloomberg TV w Hongkongu, że inwestujący w Bitcoin powinni być przygotowani na utratę wszystkich swoich pieniędzy.

– Bitcoin ma niezwykle niestabilną wartość, która podważa jego wykorzystanie jako waluty. To także nie jest szeroko akceptowane – ostrzegł.