Egipski poszukiwacz przygód Omar Samra powrócił z misji, mającej symulować pobyt na powierzchni księżyca. Eksperyment koncentrował się na badaniu czynników ludzkich w kosmosie i miał miejsce… w Pile.

Symulator Lunares w Pile został zbudowany w celu zademonstrowania, jak mogłoby wyglądać środowisko kosmiczne i warunki życia na innych planetach. Jego infrastruktura pozwala na ciągłe monitorowanie stanu zdrowia i zachowań załogi w trakcie całkowitego odizolowana od świata zewnętrznego. W 49. rocznicę lądowania na Księżycu do pięcioosobowego zespołu SPECTRA na eksperyment, który został przeprowadzony w lipcu został wybrany Samra. Wskazała go dowódca misji, dr Sarah Jane Pell, ze względu na jego rozległe doświadczenie w eksploracji i nawigowaniu w trudnym terenie.

infoplanet technologia symulator kosmosu w pile badania

Członkowie ekipy przez 2 tygodnie pozostawali w obiekcie całkowitej izolacji, przeprowadzając w tym czasie 40 różnych projektów badawczych. Celem misji zespołu Spectra było zdobycie jak największej liczby danych pomocnych przy budowie przyszłej księżycowej bazy. W trakcie symulacji przeprowadzano różnego rodzaju badania, w tym wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości. Załogi zostały również przeszkolone w zakresie obsługi urządzeń niezbędnych podczas spacerów kosmicznych.

infoplanet technologia symulator kosmosu w pile wnioski

– Do moich obowiązków należało między innymi dbanie o specjalne sadzonki egipskiej rukoli i rzodkiewki, a także monitorowanie sprawności fizycznej załogi. Dwa lub trzy razy dziennie mierzymy ciśnienie krwi, temperaturę i wagę, abyśmy mieli pełny obraz tego, jak ludzie zmieniają się w warunkach kosmicznych – opowiada Samra.

Jak przekonuje, chciałby zainspirować jak największą liczbę młodych ludzi z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Egiptu, aby spojrzeli na przestrzeń kosmiczną jako na coś rzeczywistego, a nie jak na science fiction.

infoplanet technologia symulator kosmosu w pile wnioski

Omar Samra jest jedynym Egipcjaninem i jedną z 40 osób w historii, która ukończyła Wielki Szlem Odkrywców, polegający na dotarciu do Północnego i Południowego Bieguna oraz zdobyciu wszystkich Siedmiu Szczytów Korony Ziemi. Jak sam twierdzi, ma nadzieje, że wizyta w polskim ośrodku badawczym umożliwi mu spełnienie marzenia o podróży w kosmos.

kup artykuly platne