Narzekacie na tydzień pracy, który rozpoczyna się w poniedziałek o 9.00 i kończy w piątek o 17.00? Według miliardera i brytyjskiego przedsiębiorcy Richarda Bransona pewnego dnia ten rozkład będzie historią.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja i bezrobotni ludzie miejsca pracy

– Idea pracy 5 dni w tygodniu z 2-dniowymi weekendami i kilkutygodniowymi wakacjami każdego roku zakorzeniła się w społeczeństwie, ale nie zawsze tak było i nie będzie w przyszłości. Technologia zmieni pracę, którą obecnie wykonują ludzie. Pomysły, takie jak samochody bez kierowcy, stają się rzeczywistością, a maszyny będą w przyszłości wykorzystywane na coraz większej liczbie miejsc pracy, nawet samoloty bez pilota staną się rzeczywistością w niezbyt odległej przyszłości– twierdzi Branson na swoim blogu.

W swoich wizjach powołuje się na Larrego Page’a, który mówił, że „ilość miejsc pracy dostępnych dla ludzi będzie się zmniejszać wraz z postępem technologicznym, a nowe innowacje będą napędzać rozwój branży, ale zmniejszą zależność od ludzi”. Branson nie jest osamotniony w tych twierdzeniach. Przed technologią uzurpującą sobie ludzkie miejsca pracy ostrzegał też szef Tesli i SpaceX Elon Musk.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja i bezrobotni ludzie rynek pracy

– Z pewnością dojdzie do zakłóceń pracy, bo roboty będą mogły zrobić wszystko lepiej niż my – powiedział Elon Musk na National Governors Association w 2107 roku.

Choć brzmi to jak zła wiadomość dla ludzi, według Roba Atkinsona – założyciela i prezesa Fundacji ds. Technologii Informacyjnych i Innowacji – stopa bezrobocia będzie taka sama jak od 20 lat, nawet jeśli zmienią się miejsca pracy.

Jak pisze ekspert w miesięcznym przeglądzie pracy Biura Statystyki Pracy, „jeśli rządy i firmy będą sprytne, postęp technologii może przynieść naprawdę pozytywne skutki dla ludzi na całym świecie. Na przykład można płacić za przekwalifikowanie pracowników. Ponadto, jak mówi Branson, nie będzie w końcu problemów z wzięciem 3, a nawet 4 dni wolnego w tygodniu.

kup artykuly platne