Robot Sophia, słynny humanoidalny robot dysponujący sztuczną inteligencją (AI) to najbardziej zaawansowany android na świecie i najbardziej realistyczny robot, jakiego do tej pory stworzono. Do Etiopii robot Sophia przybył w piątek.

Sztuczna skórka Sophii składa się z mieszanki materiałów organicznych i nieorganicznych, dzięki czemu jest ona w stanie wyrażać emocje poprzez rozbudowaną mimikę twarzy funkcjonującą za pośrednictwem dużej liczby mikrosilników zainstalowanych pod skórą. Aby utrzymać kontakt wzrokowy i upewnić się, że android rozpoznaje konkretne osoby w oczach i tułowiu ma on zainstalowane kamery.Sophia, zaprojektowana przez firmę Hongkong Hanson Robotics, specjalnie z okazji spotkania została zaprogramowana do mówienia w języku amharskim, oficjalnym języku Etiopii. Mimo przybycia do Etiopii, robot Sophia nie był jednak wstanie wziąć udziału w obiedzie i zaplanowanym spotkaniu z premierem kraju Abiy Ahmedem.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja nie idealna pamiatki

Stało się tak, ponieważ torba z częściami androida zaginęła na lotnisku we Frankfurcie. Choć Sophię ominęło spotkanie oraz konferencja prasowa, która miała się odbyć w piątek w Etiopskim Muzeum Narodowym, wzięła udział w MCIT International Expo, dzięki znalezieniu alternatywnych części.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja nie idealna pamiatki

Sophia potrafi również prowadzić nieoskryptowane rozmowy, podczas których jest w stanie zebrać dane emocjonalne i nawiązać relacje z rozmówcą. Ciekawostką jest to, że Sophia stała się pierwszą obywatelką-androidem w historii, ponieważ otrzymała honorowe obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.