Umiejętności tworzenia coverów The Beatles rozwinęło już tysiące autorów piosenek. Teraz jest jeszcze jeden sposób na to, aby pomnażać muzyczne dziedzictwo legendarnego zespołu. Sztuczna inteligencja opracowana przez właściciela sieci społecznościowej Snapchat nauczyła się pisać piosenki pop w stylu The Beatles.

Komputery komponują muzykę od lat. Generowane komputerowo ścieżki dźwiękowe wykorzystuje wiele gier wideo, a symfonie skomponowane przez sztuczną inteligencję są wykonywane przez orkiestry na żywo. Muzyka klasyczna lub elektroniczna nie jest zatem wyzwaniem dla maszyn, ponieważ jest bardziej abstrakcyjna. Popowe piosenki, takie jak te napisane przez The Beatles, zazwyczaj wymagają ludzkiego ucha dla uzyskania odpowiedniej harmonii, chwytliwych wokalnych melodii i progresji akordów.

Tę granicę postanowił przekroczyć Yichao Zhou z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który na zlecenie firmy Snapchat wraz z zespołem podjął wyzwanie. W tym celu powstał BandNet – sieć neuronowa, próbująca naśladować The Beatles. System szkolił się na w 123 utworach The Beatles. Nie generuje własnych struktur piosenek, ale tworzy je za pomocą algorytmu sztucznej inteligencji. Niestety, ma krótką pamięć, co utrudnia mu naukę dłuższych schematów, w tym powtarzającego się wersetu-refrenu.

Uzyskane efekty pracy BandNetu ocenił profesjonalny kompozytor. Wziął pod uwagę zawartość i strukturę kompilacji systemu. Jak się okazało, ocenił utwory generowane przez sztuczną inteligencję średnio na 3,65 punktów w porównaniu do 4,59 przyznanych oryginalnym utworom The Beatles. O opinię zespół poprosił także 17 ochotników. Mieli zdecydować, czy utwory były podobne do piosenek The Beatles, a także czy brzmiały profesjonalnie i ciekawie. BandNet uzyskał w tej ocenie średnio ponad 3 na 5 punktów we wszystkich kategoriach.

BandNet nie zdobędzie może szczytów list przebojów, ale pokazuje, że pop to styl muzyczny, z którym sztuczna inteligencja może sobie poradzić. Naukowcy uważają, że oprogramowanie może wkrótce pozwolić każdemu napisać własną piosenkę w stylu The Beatles.

Źródło: The New Scientist, Oodniesienia: arxiv.org/abs/1812.07126

kup artykuly platne