Zapach potu to kłopotliwy problem, z którym wszyscy chcielibyśmy sobie poradzić. Bieg na autobus, zakupy w dusznym sklepie lub gorąca sala konferencyjna może sprawić, że będziesz chciał sprawdzić stan swoich pach nie zwracając uwagi innych. Na szczęście w dzisiejszych czasach pomocą służy sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja w elektronice plastikowej

Brytyjski producent układów scalonych Arm, znany bardziej z projektowania mikroukładów napędzających większość smartfonów, pracuje nad nową generacją inteligentnych układów pozwalających wbudować sztuczną inteligencję w różne urządzenia. Jedne z rodzajów chipów są wystarczająco małe i tanie, aby można je było umieścić w odzieży, dzięki czemu sztuczna inteligencja będzie mogła przez cały dzień sprawdzać jak pchniemy.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja w ubraniu zapach enos

– E-nosy są częścią projektu o nazwie PlasticArmPit, w którym Arm opracowuje inteligentne układy scalone wykonane z cienkich arkuszy plastiku. Każdy układ będzie miał 8 różnych czujników i wbudowany obwód uczenia maszynowego, przez co nabierze wyglądu fragmentu taśmy filmowej z przyklejonymi do niego kawałkami. PlasticArmPit będzie pierwszym zastosowaniem uczenia maszynowego w elektronice plastikowej – zapewnia James Myers z Arm.

Zapachy składają się z różnych kombinacji i koncentracji gazów. Czujniki na chipie wykryją substancje chemiczne w powietrzu, a sztuczna inteligencja przeanalizuje dane i przydzieli je do konkretnego rodzaju zapachu. będzie potrafił również określić zapach w okolicy pach w skali od 1 do 5 i ostrzeże, jeśli będą potrzebne dodatkowe działania.

E-nos tani i dostępny

Pomysł stworzenia e-nosa nie jest nowy. Julian Gardner, który był pionierem technologii na University of Warwick w Wielkiej Brytanii, budował je przez ostatnie 3 dekady. W 1993 roku stał się nawet współzałożycielem firmy Alpha MOS, która sprzedaje e-nosy dla przemysłu spożywczego. Problem polega jednak na tym, że urządzenia kosztują około 20 tys. dolarów. Aby móc wykorzystać je w życiu codziennym, muszą powstać tańsze wersje, co ma nadzieję zrobić Arm.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja w ubraniu technologia

– Myślę, że jeśli czujniki będą prawie za darmo, ludzie będą kupować je i montować do ubrań. Będą jednak musiały jeszcze przetrwać w praniu, co będzie wyzwaniem nawet w przypadku elektroniki plastikowej, która jest zwykle bardziej odporna niż zwykła – ocenia Gardner.

Mimo trudności Arm ma nadzieję na umieszczenie e-nosów nie tylko w ubraniach, ale i w innych miejscach. Chipy wbudowane w plastik mogą służyć na przykład do sygnalizowania, z jakiego rodzaju tworzywa sztucznego została wykonana butelka lub opakowanie. W planach jest również wbudowanie układów scalonych do opakowań żywności, aby monitorować ich świeżość.

Alex Bond z londyńskiego start-upu Fresh Check opracowuje właśnie test chemiczny, który mógłby przystosować e-nosy do bezdotykowego monitorowania jakości żywności i sprawdzania obecności bakterii. Dzięki temu sztuczna inteligencja stanie się elastyczna i będzie dostrajać się do odbierania różnych rodzajów zapachu. Jeśli e-nosy będą one na tyle tanie, aby było to opłacalne dla producentów, będzie można zastosować je zwłaszcza w opakowaniach produktów premium lub w krajach, w których występuje większe ryzyko zanieczyszczenia.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne