Jak twierdzą uczeni z University of Kent w Wielkiej Brytania, ich praca odkrywa tajemnicę genetyczną kryjącą się za wielką liczbą gatunków dinozaurów różniących się od siebie kształtem, rozmiarem i środowiskiem naturalnym, w którym żyły. Różnorodność ta miała pomóc im szybko ewoluować w odpowiedzi na zmieniające się warunki otoczenia. Dzięki temu dinozaurom udało zdominować Ziemię na ponad 180 mln lat i… przetrwać do dziś.

Potężne uderzenie asteroidy 65 milionów lat temu było jedynym wyzwaniem, któremu nie były w stanie sprostać wielkie gady. To ono doprowadziło do wyginięcia wszystkich grup dinozaurów z wyjątkiem latających. Te ostatnie możemy oglądać do dziś pod postacią ptaków, które są ich bezpośrednimi ewolucyjnymi potomkami.

infoplanet technologia uczeni odtworza park jurajski ra hiacyntowa

Według raportu do zidentyfikowania możliwych cech genetycznych pierwszych dinozaurów zespół prof. Darrena Griffina użył technik matematycznych. Niezwykle pomocne okazało się zbadanie DNA ich współczesnych krewnych – ptaków. Uzyskane wyniki badań genetycznych sugerują, że DNA dinozaura prawdopodobnie posiadało dużą ilość chromosomów. Może to wyjaśniać, dlaczego istniało tak wiele znacznie różniących się od siebie gatunków tych zwierząt. Ptaki mają ich zwykle około 80, a więc mniej więcej 3 razy więcej niż ludzie, dlatego należą do jednej z najbardziej zróżnicowanych grup kręgowców na Ziemi.

infoplanet technologia uczeni odtworza park jurajski badania

– Dzięki wielu chromosomom dinozaury mogły ewoluować znacznie szybciej niż inne rodzaje zwierząt, co pomagało im dostosowywać się do zmian zachodzących na planecie. Skamieniałości, a także zdobyte przez nas dowody, potwierdzają pogląd, że ptaki i dinozaury nie są jedynie dalekimi krewnymi... Ptaki wokół nas są po prostu dinozaurami – wyjaśnia prof. Griffin.

Ucinając wszelkie powstające spekulacje, ekipa odpowiedzialna za badanie prehistorycznego DNA twierdzi, że nie planuje klonowania dinozaurów tak jak miało to miejsce w Parku Jurajskim. Mnie chodzi wyłącznie o założenia naukowców – całkowite odtworzenie starożytnego DNA dinozaura na podstawie skamielin jest mało prawdopodobne. Materiał genetyczny ulega degradacji wraz z upływem czasu, a najstarsze DNA, jakie udało się odnaleźć, liczy nie więcej niż 1 mln lat. Dinozaury żyły natomiast pomiędzy 65 a 245 milionami lat temu.

kup artykuly platne