Po tym, jak uderzenie pioruna spowodowało wyłączenie urządzenia do stymulacji mózgu kobiety, lekarze ostrzegają, że ludzie posiadający urządzenia mózgu tego typu powinni zwrócić uwagę na naturalne zjawiska przyrody.

Zabójcza błyskawica

Stymulatory mózgu są często stosowane w leczeniu osób cierpiących na chorobę Parkinsona, drżenia lub silne skurcze mięśni. Zawierają cienkie elektrody wstawione przez otwór w czaszce do części mózgu kontrolującej ruch.

infoplanet technologia piorun a stymulator mozgu zabojczy piorun

Łączą się one za pośrednictwem przewodów pod skórą z baterią wszczepioną w okolicę szyi. Po włączeniu prąd elektryczny pobudza część mózgu i tłumi problemy z ruchem.

W zeszłym roku błyskawica uderzyła w mieszkankę Słowenii z stymulatorem mózgu, który powstrzymuje ją przed skurczami i drżeniem mięśni szyi. Kiedy uderzył piorun, jej telewizor i klimatyzator – oba w tym samym czasie – zostały spalone i zniszczone.

Automatyczne wyłączanie

Około godziny później kobieta zauważyła, że powraca jej drżenie szyi. Następnego dnia w szpitalu Dušan Flisar z University Medical Center w Lublanie stwierdziła, że jej urządzenie stymulujące wyłączyło się automatycznie i wymagało resetu. To pierwszy raport mówiący o błyskawicy oddziałującej na urządzenie stymulujące mózg, a Flisar twierdzi, że wypadek mógł być śmiertelny.


W przypadku niektórych typów urządzeń jedną z opcji jest naładowanie implantu za pomocą ładowarki, gdy jest ona podłączona do sieci, ale zespół Flisara ostrzega.

infoplanet technologia piorun a stymulator mozgu automatyczne wylaczanie


– Jeśli ogromny poziom elektryczności dostanie się do systemu, może zostać przeniesiony do mózgu – mówi lekarz.