Zestaw do generowania wirtualnej rzeczywistości (VR) przywrócił wzrok osobom, które są niewidome. Chociaż nie wyleczono fizycznej przyczyny utraty wzroku, urządzenie pozwoliło ludziom z ciężkim zwyrodnieniem plamki żółtej ponownie podejmować czynności, takie jak czytanie, co wcześniej było niemożliwe.

Zwyrodnienie plamki żółtej to nie wyrok

Zwyrodnienie plamki żółtej jest powszechnym stanem związanym z wiekiem. Schorzenie dotyka około 11 milionów osób w USA i około 600 000 w Wielkiej Brytanii. Uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje degradację centralnej części oka, zwanej plamką. Powoduje to, że w centrum pola widzenia pojawia się martwa plamka, która sprawia, że ludzie stają się właściwie niewidomi.

– Nadal możesz coś widzieć, ale trudno jest rozpoznać ludzi, czytać, wykonywać codzienne czynności – wyjaśnia Bob Massof z Johns Hopkins University w Maryland.

infoplanet technologia wirtualna rzeczywistosc pomaga niewidomym nie wyrok

Nowy system, zwany IrisVision, wykorzystuje technologię VR, aby w pełni wykorzystać możliwości widzenia peryferyjnego. Użytkownik zakłada zestaw VR, w skład którego wchodzi telefon Samsung Galaxy. Zapisuje on otoczenie osoby i wyświetla je w czasie rzeczywistym, ale użytkownik może powiększyć obraz tyle razy, ile potrzeba, aby jego peryferyjne widzenie stało się większe. Takie postępowanie pomaga skutecznie zmniejszyć lub wyeliminować martwą plamkę.

– Wszystko wokół martwego punktu jest, powiedzmy, 10 razy większe, więc względna wielkość martwego punktu jest na tyle mała, że mózg już jej nie zauważa – mówi Tom Perski z IrisVision, który również ma zwyrodnienie plamki żółtej. – Kiedy po raz pierwszy użyłem urządzenia, było to emocjonalne przeżycie. Czułem, że znowu widzę i rozpłakałem się. Gdy patrzyłam na moją żonę, mój martwy punkt był tak duży, że nie widziałem jej głowy, ale odkąd używam IrisVision, powiększenie powoduje, że martwy punkt jest relatywnie mniejszy i nie pokrywa już całej głowy żony, tylko niewielką części jej twarzy. Jeśli po prostu przesunę tę ślepą plamę, zobaczę całą jej twarz, a nawet jej wyraz – relacjonuje.

Technologia przywraca wzrok

Oprogramowanie automatycznie koncentruje się na tym, na co patrzy dana osoba, umożliwiając czytanie również książki położonej na kolanach czy patrzenie na odległość bez ręcznego korygowania lub powiększenia. Kolory zyskują na ostrości, ponieważ wiele osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej ma problemy z ich rozróżnieniem, a użytkownicy systemu mogą powiększyć wszystko, co chcą zobaczyć, na przykład aby przeczytać drobny druk.

W testach trwających dwa tygodnie z urządzenia korzystało 30 osób, wypełniając kwestionariusze dotyczące zdolności do wykonywania codziennych czynności przed i po okresie zastosowania urządzenia. Jak podsumował David Rhew z Samsung Electronics Americas, dzięki IrisVision mogli czytać, oglądać telewizję, wchodzić w interakcje z ludźmi, uprawiać ogród i robić inne rzeczy, których od lat w ogóle nie brali pod uwagę.

infoplanet technologia wirtualna rzeczywistosc pomaga niewidomym nie wyrok

Zestaw jest obecnie używany w 80 ośrodkach okulistycznych w USA, a następnym krokiem jest dostosowanie oprogramowania do pracy w przypadku innych zaburzeń widzenia. System kosztuje 2500 dolarów i zawiera zestaw słuchawkowy Samsung Gear VR i smartfon Galaxy S7 lub S8 z oprogramowaniem.

Dotąd firma Samsung używała tego zestawu, aby pomagać ludziom cierpiącym na chroniczny ból, korzystając z doświadczeń rzeczywistości wirtualnej, takich jak pływanie z niebieskimi wielorybami lub malowanie. Jednak, jak mówi Rhew , być może w przyszłości powstanie nawet apteka VR z produktami dopasowanymi do osób z różnymi schorzeniami.