Nowa firma, której współzałożycielem jest genetyk George Church, chce umożliwić ludziom poznanie ich genomu całkowicie za darmo. Znany pionier genetyki na Uniwersytecie Harvarda, który ma ambicje przywrócić do życia mamuta włochatego, edycję naszych genów zamierza wykorzystać do leczenia chorób i odwracania procesu starzenia. Usługa będzie sekwencjonować genomy ludzi bez pobierania opłaty i oferować nagrody tym, którzy pozwalają stronom trzecim na dostęp do ich danych.

infoplanet technologia zbadaj dna za darmo wnioski

Konsumenci mogą już uzyskać sekwencjonowanie DNA przez firmy takie jak 23andMe i Helix, ale zazwyczaj kosztuje to około 200 dolarów. Jeśli użytkownik wyrazi zgodę, jego wyniki mogą być sprzedawane stronom trzecim, takim jak firmy farmaceutyczne, ale użytkownicy nie otrzymują za to żadnej rekompensaty. Zmienić chce to firma Nebula Genomics, która stawia sobie za cel połączenie konsumentów zainteresowanych badaniem z naukowcami poszukującymi dużych zestawów danych DNA, aby pomóc w opracowywaniu leków. Współzałożyciel George Church jest

Usługa oferuje sekwencjonowanie całego genomu za darmo i zabezpieczenie go za pomocą łańcucha blokującego. Następnie możesz anonimowo udostępnić dane genomowe wybranym firmom lub instytutom badawczym, w zamian za kredyty pozwalające uzyskać dostęp do usług na platformie Nebula. Na przykład można je wykorzystać do zakupu informacji o ryzyku związanym z rozwojem niektórych chorób, takich jak rak piersi lub choroba Alzheimera w oparciu o dane genomiczne.

infoplanet technologia zbadaj dna za darmo badania

Użytkownicy otrzymają również kredyty za udostępnianie innych informacji na temat swojego zdrowia, takich jak cukrzyca czy artretyzm. Jak twierdzi współzałożyciel firmy Dennis Grishin, powinno to pomóc badaczom zidentyfikować wzorce zachodzące między niektórymi wariantami genowymi a chorobami i potencjalnie zidentyfikować nowe docelowe leki.

– Na razie użytkownicy nie będą w stanie konwertować kredytów na twardą gotówkę. Firmy farmaceutyczne są obecnie gotowe zapłacić ponad 1000 dolarów za pojedyncze genomy, ale Nebula nie zdecydowała jeszcze, czy zezwolić na transakcje gotówkowe – mówi Grishin.

Jacqueline Savard z Deakin University w Australii ostrzega jednak, że niektóre firmy farmaceutyczne mogą wykorzystywać dane osób w sposób, który nie jest jeszcze znany. Jak twierdzi, ludzie powinni mieć swobodę robienia tego, co chcą, ze swoimi genomowymi danymi, ale trzeba im dać jasne informacje o tym, jak zostaną wykorzystane, aby mogli podejmować właściwe decyzje.

kup artykuly platne