Pływasz na desce i boisz się rekinów? Zastosowanie urządzenia elektrycznego do deski surfingowej może zmniejszyć ryzyko ugryzienia nawet o połowę.

Sposób na rekina

Jeśli bywasz w pobliżu zbiorników wodnych, w których żyją rekiny, wiesz, że istnieje wiele opinii na temat tego, w jaki sposób uniknąć ich ataku. Choć rekiny atakują rzadko, starcia z nimi staja się niestety coraz częstsze – w ciągu trzech ostatnich dekad wzrosły od 20 do 80 przypadków na świecie rocznie. Statystyki te spowodowały rozwój wielu produktów dla surferów, które mają odstraszać rekiny.

Charlie Huveneers z Flinders University w Australii i jego koledzy postanowili poddać próbie pięć najbardziej popularnych produktów odstraszających rekiny. Były to po dwa urządzenia wytwarzające pole elektryczne lub magnetyczne i śmierdzący worek, mocowany do deski surfingowej.

infoplanet technologia zloty srodek na rekiny sposb na rekina

Aby zbadac skuteczność produktów badacze umieszczali deskę surfingową w odległości 30 kilometrów od wybrzeża Australii Południowej z przymocowanym do niej kawałkiem tuńczyka, mającym naśladować stopę surfera. Wszelkie interakcje z rekinami rejestrował podwodny aparat. W ten sposób przeprowadzono w sumie przeprowadzono 50 prób na wszystkich produktach.

Skuteczność czy placebo?

jak się okazało, 4 z 5 badanych produktów nie miały znaczącego wpływu na zainteresowanie zwierząt deską i surferem. Jednak jedno z urządzeń zmniejszyło o połowę liczbę ataków rekina na przynętę. Był to wynalazek australijskiej firmy Ocean Guardian, który przymocowuje się do końca deski, by wytwarzało silne pole elektryczne. W ten sposób przytłacza receptory zmysłowe, które rekin wykorzystuje do wykrywania słabych sygnałów elektrycznych swoich ofiar.

– Chociaż w badaniach przyrząd nie wyeliminował całkowicie ataków rekinów, w rzeczywistych warunkach może działać lepiej – przekonuje Huveneers. – Testy przeprowadzono na wodach stosunkowo często odwiedzanych przez rekiny, a tuńczyk był prawdopodobnie bardziej zachęcający niż ludzkie mięso, ponieważ jest częścią ich naturalnej diety – wyjaśnia.

Co ciekawe, takich efektów nie wywoływało drugie urządzenie, wysyłające pole elektryczne ani produkt wykorzystujący pole magnetyczne.

– Może to być spowodowane tym, że urządzenie to emituje inny rodzaj elektrycznego impulsu. co do magnesów – być może nie były wystarczająco silne, by odeprzeć atak rekina – przypuszcza Huveneers.

infoplanet technologia zloty srodek na rekiny atak

Badacz wyjaśnia również nieskuteczność ostatniego produktu – przypinanego do deski surfingowej wosku z śmierdzącymi substancjami, takimi jak cytronelka, olejek z drzewa herbacianego, pieprz cayenne i goździki, które mają maskować zapach surferów.

– Zapachy mogą nie być dość ostre – mówi Huveneers.

Choć Huveneers nie spodziewa się, by kiedykolwiek pojawił się złoty środek, odstraszający rekiny, zamierza kontynuować badania nad wszystkimi możliwymi strategiami.