Inteligentne domy to nic innego jak wprowadzony do znanej architektoniki system zarządzania. Określenie zwraca uwagę na technologiczne zaawansowanie budynku i wyposażenie go w układ elektroniczny, umożliwiający administrowanie funkcjami służącymi większemu komfortowi mieszkania.

Ponadczasowa technologia

Systemy zarządzania budynkami zostały opracowane w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Rozwiązania z tamtego okresu pozwalają skutecznie budować inteligentne biura i domy do dzisiaj. Lista monitorowanych funkcji jest długa: ochrona ludzi i mienia, alarmy, monitoring ogrzewania i oświetlenia, układ pogodowy, zarządzanie produkcją ze źródeł odnawialnych, obsługa urządzeń audio-video, dozór przeciwpożarowy i wiele innych.

Smart home – budynek marzeń

Dzięki zastosowanym urządzeniom w budynku można zindywidualizować system włączania i wyłączania urządzeń oraz sterowania funkcjami, które pozwalają wprowadzić rozwiązania wygodne dla każdego domownika. Pomieszczenia mogą mieć dzięki temu niezależnie ustawioną temperaturę, zarządzanie energią oraz detale. Jak choćby podnoszenie i opuszczanie rolet.

Co więcej, użycie „inteligentnych wtyczek” sprawia, że sprzęty niepodłączone do internetu mogą być sterowane przez te, które mające do niego dostęp. Urządzenia elektryczne wyposażone w internet komunikują się bowiem ze sobą poprzez wewnętrzną, domową sieć.

Teraźniejszość i perspektywy

W chwili obecnej systemy inteligentnego zarządzania budynkiem najczęściej stosuje się w biurowcach, ale coraz częściej są w nie wyposażane również prywatne domy.

Raport międzynarodowej firmy konsultingowej Accenture z 14 sierpnia 2014 roku dotyczący rynku amerykańskiego nie pozostawia co do tego wątpliwości – ilość konsumentów dla inteligentnych systemów każdego roku rośnie. W 2015 plasowała się ona na poziomie 69% planujących zakup inteligentnych rozwiązań do domu w ciągu kolejnych pięciu lat. Do końca 2014 roku 13% badanych już osiadało urządzenia z internetem przedmiotów, co jest zdecydowaną zmianą w porównaniu do roku wcześniej, kiedy ilość użytkowników wynosiła tylko ok. 4%.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu

Trend na smart home idzie w parze z modą na technologie inteligentnych urządzeń do noszenia na sobie, jak na przykład zegarki. Największym zainteresowaniem Amerykanów cieszą się rozwiązania związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem oraz poprawą komfortu życia, zwłaszcza urządzenia fitness (43%), zdalnie sterowane termostaty (43%) i systemy zabezpieczeń (35%).

Ponadto oczekuje się, że aż 92% osób korzystających dzisiaj z inteligentnych technologii i 78% jeszcze ich nie posiadających zakupi urządzenie z internetem w ciągu najbliższych 5 lat. Wśród nich największa grupę stanowią mężczyzni z dużych miast – jest ich ponad dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet i mieszkańców mniejszych miejscowości.

Inteligentne budynki ułatwią i usprawnią nasze życie. Mogą również w znaczący sposób zmienić role społeczne i sprawić, że będziemy mieli do wykorzystania więcej wolnego czasu, który będziemy mogli poświecić się innym interesującym nas zajęciom. Mając na względzie ilość danych, przekazywanych do systemów inteligentnych domów, bardzo istotną kwestią będzie jednak ochrona danych osobowych oraz polityka prywatności. Powstaje również pytanie, kto byłby właścicielem i administratorem takich danych, dbającym o ich bezpieczeństwo.

kup artykuly platne

Poznaj kolejny wynalazek