To najwyższa kwota dofinansowania w programie „Kultura cyfrowa 2017”

   • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi uzyskało ponad pół miliona złotych dotacji
  • Zostanie ona przeznaczona na realizację portalu prezentującego wirtualne zasoby instytucji
  • Dzięki niemu każdy będzie mógł za darmo dokładnie obejrzeć obiekty z kolekcji muzeum 

Ponad pół miliona złotych – tyle wynosi dotacja, jaką pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu „Kultura cyfrowa 2017”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to najwyższa kwota dofinansowania przyznana w tej edycji programu.

Pozyskane środki Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przeznaczy na budowę nowoczesnego portalu DIGITEX.cmwl.pl, służącego do prezentacji oraz bezpłatnego udostępniania najciekawszych i najcenniejszych obiektów z kolekcji Muzeum oraz partnerów – Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi. Dotacja umożliwi zakup specjalistycznego sprzętu do digitalizacji zbiorów – aparatu z matrycą o wysokiej rozdzielczości, kompletu obiektywów i filtrów oraz komputera z oprogramowaniem i serwera. Dzięki zastosowanej technologii, każdy odbiorca będzie mógł bardzo dokładnie obejrzeć dany obiekt – począwszy od szczegółów splotu aż do detali spodniej strony czy podszewki. To szczególnie ważny projekt dla Muzeum, będącego jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie instytucją gromadzącą i opracowującą zbiory z dziedziny włókiennictwa i tkanin. Zdigitalizowanych zostanie ponad 2 800 obiektów, do których każdy użytkownik Internetu będzie miał wolny i bezpłatny dostęp.

Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata, a jego główne cele to, oprócz prezentacji cyfrowych zasobów, tworzenie i udostępnianie widzom wirtualnych wystaw, czyli cyfrowych wersji rzeczywistych ekspozycji oraz prezentacji tematycznych tworzonych specjalnie na potrzeby portalu.

Istotnym elementem realizowanego projektu będzie także tworzenie bogatych, interaktywnych zasobów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystając z aplikacji, mini-gier czy quizów, bazujących na wysokiej rozdzielczości zdjęciach zasobów muzeum, najmłodsi będą mogli w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle włókienniczym i tkaninie artystycznej. Propozycja edukacyjna przeznaczona jest zarówno do użytku domowego/indywidualnego, jak i na potrzeby prowadzenia zajęć przez nauczycieli oraz, oczywiście, na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Całkowity koszt projektu to ponad 650 tysięcy złotych. Dotacja pozyskana w ramach „Kultury cyfrowej” wynosi dokładnie 502 037 złotych. Pozostała kwota, czyli blisko 150 tysięcy złotych, zostanie przekazana z budżetu miasta.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd