Laureatem 2016 został Yoshinori Ohsumi

Decyzję o przyznaniu nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii Komitet Noblowski podał dziś o godz. 11.30 Instytut Karolinska w Solna pod Sztokholmem. W tym roku uhonorowany nią został Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology – odkrywca mechanizmów autofagii.

Naukowiec zajmuje się autofagocytozą, która polega na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Zjawisko to obserwowane jest u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe, zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Mechanizmy autofagii wykorzystuje się zwłaszcza w okresie niedoboru substancji odżywczych, kiedy komórka podtrzymuje pozyskuje ze zbędnych elementów energię potrzebną do przeprowadzania procesów niezbędnych do życia.

– Procesy autofagii odgrywają rolę w przebiegu niektórych postaci nowotworów, chorób neurologicznych (choroba Parkinsona) czy cukrzycy. Obecnie trwają prace nad lekami, które miałyby wpływać właśnie na procesy autofagii – uzasadnia decyzję Komitet Noblowski na swojej stronie internetowej.

Ohsumi oprócz zaszczytów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln koron szwedzkich, czyli około 850 tys. euro. Badacz jest 23. laureatem urodzonym w Japonii oraz 6. obywatelem tego kraju nagrodzonym Nagrodą Nobla w tej dziedzinie.