Bezgotówkowa rewolucja w urzędzie

 

Chcąc zapłacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty w urzędzie, nie musisz już zabierać ze sobą gotówki. Wystarczy, że będziesz posiadać telefon z dostępem do Internetu.

– Cyfryzacja ułatwia i przyspiesza codzienne czynności – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Mając na uwadze komfort mieszkańców konsekwentnie dążymy digitalizacji usług publicznych.

Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Olsztyński Urząd Miasta jest jednym z pięciu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który przystąpił do programu. Bezgotówkowe płatności są możliwe dzięki usłudze WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfona, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe.

Na dzień dzisiejszy usługa jest dostępna w dwóch bankach: PKO BP oraz Pekao S.A., ale w najbliższym czasie KIR planuje nawiązać współpracę z kolejnymi dwoma bankami. Wykonując płatność za pośrednictwem WebPOS Paybynet nie musimy udawać się do kasy, dokonamy jej przy stanowisku obsługi klienta.

– Korzystając z WebPOS Paybynet mamy możliwość użycia: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym, że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefon – tłumaczy Karol Tabaka z Wydziału Informatyki Urzędu Miasta. – W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować.

Program służący upowszechnianiu płatności bezgotówkowych jest wdrażany na szeroką skalę od początku kwietnia 2017 r., ale już teraz wiadomo, że Polacy będą z niego chętnie korzystać. Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że taka forma regulowania zobowiązań cieszy się wśród konsumentów znacznym powodzeniem.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd