Świebodzice. Niebanalna astronomia w szkole

Nauka nie musi być nudna, zwłaszcza, jeśli wiedzę przekazuje się w sposób niebanalny, a nauczyciel to prawdziwy pasjonata i do tego showman.

Temu opisowi z pewnością odpowiada Karol Wójcicki, znany z programów telewizyjnych popularyzator astronomii, pracownik Centrum Nauki Kopernik, dziennikarz telewizyjny, a także laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2015”, przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

W sobotę, 30 kwietnia, spotkał się z uczniami Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Wyjątkowego gościa zaprosili do szkoły Magdalena Stąpor, dyrektor placówki, oraz Łukasz Kucemba, opiekun Szkolnego Koła Astronomicznego, a jednocześnie członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W spotkaniu wziął również udział burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

– Spotkanie podzielone było na dwie części: pierwsza dla uczniów klas 0 - IV, druga dla uczniów klas V, VI i gimnazjum. Podczas pierwszego wykładu najmłodsi mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu kosmosu, planet i gwiazd natomiast tematyką drugiej części była historia lotów kosmicznych i podboju kosmosu przez człowieka – komentował Łukasz Kucemba.

Po spotkaniu każdy uczestnik miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia oraz zdobycia autografu z dedykacją. Chętnych nie brakowało, dzieci były zachwycone spotkaniem, a dzięki Szkolnemu Kołu Astronomicznemu być może wyrosną kolejni pasjonaci tej wspaniałej nauki.

Zespół Szkół Integracyjnych realizuje wiele innowacyjnych projektów, jednym z nich jest projekt „Szkoła miejscem łączącym pokolenia”. W ramach różnego rodzaju warsztatów i działań udało się zaktywizować sporą część mieszkańców dzielnicy Ciernie, w której znajduje się placówka.