Budujące podsumowanie sezonu

Ponad 6 tysięcy osób skorzystało w lipcu i sierpniu z przejazdów meleksami na trasie Miejski Eko-Parking – Centrum Miasta – Miejskie Eko Parking. Miejski Eko-Parking przy Ergo Arenie na około 700 samochodów to projekt pilotażowy miasta, który ma przyzwyczajać sopockich turystów do pozostawienia aut poza ścisłym centrum.

Parking zakończył funkcjonowanie wraz z rozpoczęciem Mistrzostw Europy w siatkówce w Ergo Arenie.

– Jak każda nowość, tak i projekt Eko-Parking potrzebuje czasu, aby kierowcy się do niego przekonali. To, że w sierpniu skorzystało z niego więcej o ok. 1000 osób niż w lipcu to dobry prognostyk na przyszłość. Projekt odpowiada na uwagi mieszkańców, aby ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Parkingi buforowe to trend światowy i jedyna szansa na odkorkowanie miast, szczególnie turystycznych – dodaje.

 

Brak opłat za parkowanie w mieście w sobotę i niedzielę powoduje, że w weekend Sopot jest zablokowany często źle zaparkowanymi samochodami. Mieszkańcy nie mogą dojechać do swoich posesji, rozjeżdżana jest zieleń, problemy mają też z przejazdem autobusy komunikacji miejskiej.

Część osób korzystała z parkingu, a nie korzystała z meleksów. Goście szli na plażę. Jednak kapryśna pogoda spowodowała, że dni prawdziwie plażowych w tym sezonie był niewiele.

– Będziemy chcieli kontynuować projekt parkingów buforowych, z jednoczesnym zaostrzaniem restrykcji wobec źle parkujących w centrum miasta – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Ostateczny koszt, jaki poniosło miasto w związku z organizacją parkingu i zapewnieniem transportu meleksami to 52 592,20 zł.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd