TAURON testuje nowe technologie

 

Bezzałogowe systemy latające staną się nowym wyposażeniem TAURON Dystrybucja. Drony mają być wykorzystywane są do inspekcji działania sieci energetycznych i transmisji obrazu online.

– Możliwość uzyskania obrazu online sieci energetycznych przyczynia się do szybszej lokalizacji uszkodzenia w sytuacjach awaryjnych, a w przyszłości może zastąpić całkowicie obchody piesze linii energetycznych. Oczekujemy, że projekty te będą miały istotny wpływ na realizacje celów w zakresie ograniczenia czasu i częstotliwości przerw w dostawach energii dla naszych klientów – wyjaśnia wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju TAURON Polska Energia Jarosław Broda.

Testowane przez TAURON bezzałogowe systemy latające to głównie płatowce i wielowirnikowce. Te pierwsze będą sprawdzać się w oblotach obiektów liniowych, te drugie – z uwagi na mały zasięg – w inspekcji działania sieci energetycznych pojedynczych obiektów, np. słupa, przęsła czy stacji. Ponadto drony mogą być również użyte w procesie inwestycyjnym.

– Do tej pory wykonaliśmy obloty dla wszystkich sieci energetycznych wysokiego napięcia i realizujemy je już cyklicznie. Planujemy, że do końca tego roku również wszystkie linie średniego napięcia będą objęte tą technologią. W sumie przyniesie to około 70 tys. km zrealizowanych oblotów w 2018 roku – mówi wiceprezes TAURON Dystrybucja Jerzy Topolski.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

kup artykuly platne