Najbardziej nowoczesny polski tramwaj zapewni liczne udogodnienia

   • Od 15 maja na ulicach Poznania pojawi się tramwaj z rodziny Gamma
  • Jest wyposażony w ładowarki USB, panel dotykowy i wizualny system informacji pasażerskiej
  • To pierwszy z 50 zamówionych tramwajów, które pojawią się w 2018 roku 

Od poniedziałku, 15 maja, na ulicach Poznania pojawi się nowoczesny tramwaj z rodziny Gamma. Początkowo kursować będzie na linii 12 oraz 16. Najbardziej nowoczesny polski tramwaj zapewni poznaniakom liczne udogodnienia.

– Tramwaj jest w 100% niskopodłogowy. Maksymalnie może pomieścić 244 pasażerów, z czego 66 na miejscach siedzących. Wagon jest w pełni klimatyzowany. Do dyspozycji pasażerów we wnętrzu zostało zainstalowanych 12 ładowarek USB, panel dotykowy, a także wizualny system informacji pasażerskiej i 4 monitory reklamowe – wyjaśnia Marek Grzybowski, dyrektor ds. technicznych, członek Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o.

Niskopodłogowy tramwaj z rodziny GAMMA poznaniacy mogli podziwiać podczas 20-tych urodzin trasy PST. MPK prezentowało go mieszkańcom po rozstrzygnięciu największego w historii tej jednostki przetargu na zakup nowych tramwajów, który wygrała firma Modertrans.

– Dzięki takim firmom jak Modertrans czy Solaris jesteśmy ważnym ośrodkiem dostarczającym pojazdy dla transportu publicznego. Istotne jest też to, że Poznań ma zaplecze naukowo badawcze i akademickie w tej dziedzinie – mówi zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Obsługę serwisową tramwajów sprawować będą pracownicy producenta, czyli firmy Modertrans.

– Przeszkoliliśmy już pierwszą grupę motorniczych, ale trwają szkolenia następnych – dodaje Marek Grzybowski.

Gamma, który pojawi się na poznańskich torach, jest modelem testowym pojazdów, które MPK zamówiło w przetargu. Pierwszym z 50 zamówionych tramwajów mieszkańcy miasta będą mogli poruszać się już w drugiej połowie przyszłego roku. Koniec dostaw zaplanowany jest na 2019 rok.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd