Są ekologiczne i spełniają normy EURO VI

   • Na gliwickie ulice wyjedzie 9 niskopodłogowych, nowoczesnych autobusów marki Solaris
  • 12-metrowce zastąpią wyeksploatowane pojazdy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej
  • Są ekologiczne i napędzane silnikiem spalinowym spełniającym normy czystości EURO VI 

Na gliwickie ulice wyjedzie 9 kolejnych niskopodłogowych, nowoczesnych autobusów marki Solaris. 12-metrowce zastąpią wyeksploatowane pojazdy i zasilą tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Nowe, niskopodłogowe dwuosiowe autobusy mają po 30 miejsc siedzących i 56 stojących, przestrzeń do przewozu wózka dziecięcego i inwalidzkiego. Są ekologiczne, napędzane silnikiem spalinowym (o zapłonie samoczynnym) spełniającym normy czystości spalin EURO VI.

Komora silnika i pomieszczenie agregatu grzewczego wyposażone są w automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru. Wnętrza Urbino są klimatyzowane, doświetlone, zadbano o funkcjonalnie rozmieszczone uchwyty, poręcze, kasowniki oraz przyciski (dodatkowo oznakowane znakami wypukłymi w języku Braille’a). Ściany boczne i sufit mają izolację akustyczną i termiczną z wodoodpornej i łatwozmywalnej płyty laminatowej. Drzwi autobusu otwierają się wahadłowo i mają układ zabezpieczający przed przytrzaśnięciem pasażera oraz blokadę uniemożliwiającą otwarcie drzwi podczas jazdy autobusu. Siedzenia są ergonomiczne i wygodne, te dla pasażerów niepełnosprawnych różnią się kolorem od pozostałych. Wejścia i wyjścia oraz całe przejście środkowe jest niskopodłogowe i bezstopniowe. Prawą stronę autobusu można opuszczać o 80 mm.

 

Obok przycisków bezpieczeństwa na ścianach zewnętrznych autobus dysponuje też otwieraną rampą, miejscem na wózek inwalidzki z poręczą przy środkowym przejściu i szerokimi siedzeniami dla osób niepełnosprawnych. Autobusy mają ładowarki do urządzeń mobilnych zakończone złączem o napięciu 5V i USB typu A (podświetlane na niebiesko). Zadbano też o bezprzewodowy dostęp do internetu w technologii Wi-Fi. Nowe autobusy są wyposażone w system cyfrowego monitoringu audiowizualnego, rejestrujący dźwięk z kabiny kierowcy i obraz z wszystkich kamer. Zapisy będą przechowywane przez co najmniej 7 dni. Ponadto pojazdy wyposażono w głosowy dynamiczny system informacji pasażerskiej (komunikaty o trasie i najbliższych przystankach będą słyszalne wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz), głośniki i elektroniczne tablice kierunkowe.

– Przetarg na dostawę nowych autobusów wygrała firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa. Całość zamówienia opiewa na 9,8 mln zł brutto. Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej od początku swojej działalności, czyli od 1997 roku, zakupiło ponad 190 autobusów za blisko 160 mln zł – „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” powiedział Henryk Szary, prezes PKM Sp. z o.o.

Głównym udziałowcem firmy jest Miasto Gliwice, które w latach 1998-2014 przekazało łącznie (poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki) kwotę 34,2 mln zł na działalność przedsiębiorstwa.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd