ABW i instytucje podległe Ministerstwa Cyfryzacji nie identyfikują zdarzeń

   • Instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo Polski na bieżąco analizują sytuację
  • Monitorują wszystkie próby ataków hakerskich, podejmowane na terenie naszego kraju
  • W chwili obecnej nie ma obaw o bezpieczeństwo cybernetyczne Polski 

– Instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo Polski na bieżąco analizują i monitorują próby ataków hakerskich i inne incydenty cybernetyczne. W chwili obecnej zarówno ABW, jak i podległe pod Ministerstwo Cyfryzacji instytucje nie identyfikują zdarzeń godzących w bezpieczeństwo cybernetyczne Polski – poinformował w sobotę rzecznik prasowy ministra Koordynatora Służb.

W komunikacie opublikowanym na stronie KPRM poinformowano, że znajdujący się w gestii ABW Cert.gov.pl nie odnotował żadnych poważnych incydentów związanych z atakami hakerskimi w ostatnim czasie. Również NASK zajmujący się cyberbezpieczeństwem prywatnych podmiotów nie zgłaszał sygnałów o incydentach.

– Duży atak hakerski, który miał miejsce na skalę światową, nie dotyczy Polski – zaznaczono w komunikacie.

Z dotychczasowych analiz ABW wynika, że działania podejmowane przez hakerów skupiły się na kilku krajach, w tym Wielkiej Brytanii i Rosji. Atak wykorzystujący luki w oprogramowaniu instalowanym na komputerach był nakierowany na prywatnych odbiorców.

– Sposób działania hakerów sugeruje, że mamy do czynienia z atakami o charakterze kryminalnym, które są powiązane z próbą wyłudzenia pieniędzy – podkreslił rzecznik prasowy ministra Koordynatora Służb dodając, że zarówno ABW, jak i NASK nie identyfikują obecnie ataków wymierzonych w Polskę.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl