Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu skonstruowali zasilany elektrycznie laser polimerowy

To pierwszena świecie urządzenie tego typu. Jak twierdzą sami twórcy oraz znawcy środowiska naukowego, wynalazek może zrewolucjonizować rynek medyczny, przemysłowy i optoelektroniczny – jest tańszy, szybszy w produkcji oraz bardziej wszechstronny.

Konstrukcja jest wynikiem ponad 10 lat prac badawczych, które były prowadzone na poznańskim uniwersytecie. Jednocześnie wyprzedza wiele ośrodków naukowych na całym świecie, które również podjęły próby opracowania lasera tego typu.

–Od wielu lat czołowe laboratoria na świecie starały się stworzyć laser polimerowy, który będzie zasilany prądem elektrycznym. Dla ludzi, którzy zajmują się tą dziedziną jest to taki Święty Graal. Polianilina, którą zastosowaliśmy od dawna wykazywała odbiegające od normalnej emisji efekty świecenia. Efektem naszych badań nad tym polimerem jest laser – skomentował prof. Jerzy Langer, kierownik Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM.

Zasilany elektrycznie laser polimerowy jest obecnie urządzeniem laboratoryjnym. Wciąż trwają prace, by stał się bardziej poręczny i stabilny w czasie działania.