Nowa stacja do samodzielnego naprawiania rowerów

   • Naprzeciwko Dworca PKP stanęła stacja do samodzielnego naprawiania rowerów
  • To miejsce, które zdobyło najwięcej głosów mieszkańców w plebiscycie
  • Stację zasponsorował Luxoft – jedna z najszybciej rozwijających się firm IT 

Wrocław zyskał nową stację do samodzielnego naprawiania rowerów. Stanęła ona na rogu ulic Dworcowej i Stanisława Małachowskiego, naprzeciwko Dworca PKP Wrocław Główny. To miejsce, które zdobyło najwięcej głosów wrocławian w zorganizowanym przez Urząd Miejski i lokalne media plebiscycie. Dzięki temu, że Luxoft – jedna z najszybciej rozwijających się firm IT we Wrocławiu – zasponsorował stację, Miasto będzie mogło postawić jeszcze jedną instalację w miejscu, które zebrało najwięcej głosów Wrocławian. Ponadto Luxoft stworzył jeszcze jeden punkt serwisowy przy ul. Szczytnickiej 9.

- W tym wypadku jeden plus jeden będzie się równało trzy, mówi z uśmiechem Jakub Bielecki, dyrektor wrocławskiego centrum Luxoft. - Od jakiegoś czasu planowaliśmy stworzenie stacji do serwisowania rowerów pod naszymi budynkami. Ucieszyliśmy się, gdy usłyszeliśmy, że okolice dworca PKP to miejsce, w którym wrocławianie też widzieliby taką instalację. Udostępnimy serwis dla wszystkich pod naszym budynkiem, a Miasto dzięki temu będzie mogło stworzyć jeszcze jeden taki punkt z drugiej strony dworca przy skrzyżowaniu ulic Peronowej z Piłsudskiego. Luxoft równolegle otwiera także stację serwisową na ul. Szczytnickiej, przy budynku Green Day, w którym mamy swoje drugie biuro – wyjaśnia.

 

Ze stacji cieszą się specjaliści Luxoftu. Codziennie w pomieszczeniu do przechowywania rowerów pojawia się od 20 do 30 dwukołowych pojazdów pracowników firmy. To oznacza, że około 16% załogi Luxoftu dociera do pracy dzięki sile swoich nóg.

– Jeżdżenie rowerem jest dla mnie najszybszą metodą dotarcia do biura. W przeciwieństwie do jazdy rekreacyjnej, tu muszę zabrać ze sobą laptopa, pudełko z obiadem, jakieś ubrania na zmianę. Zaczyna brakować miejsca na narzędzia, bo wypadki chodzą po ludziach i czasami muszę coś na szybko naprawić. Szukanie serwisu też bywa czasami kłopotliwe i nie zawsze mechanicy mogą zająć się rowerem od ręki. Stacja pomaga rozwiązać ten problem. Nie muszę wozić ze sobą narzędzi, a nadal mam możliwość szybkiego serwisu – komentuje Bartłomiej Kuczyński, pracownik Luxoftu.

Firma ma nadzieję, że instalacja będzie służyć też innym mieszkańcom miasta i stanie się kolejną cegiełką do budowania rowerowego Wrocławia.

– Wrocław od dawna stawia na rower. Systematycznie budujemy sieć tras rowerowych, parkingi oraz rozwijamy wypożyczalnię rowerów publicznych. Coraz więcej rowerzystów na ulicach miasta to sprzężenie zwrotne naszych działań. Duża ilość pracowników dojeżdżających rowerem do pracy bardzo nas cieszy. Gdyby wynik Luxoftu był reprezentatywny dla całego Wrocławia już dziś osiągnęlibysmy cel stawiany przez polityke rowerową tj. 15 % podróży wykonywanych rowerami – komentuje Daniel Chojnacki wrocławski oficer rowerowy. – Gratuluję i proszę o więcej. Samodzielne stacje napraw rowerów to fajny dodatek do wszystkich innych działań pro rowerowych prowadzonych we Wrocławiu – dodaje.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd