W 16 pojazdach za przejazd można zapłacić kartą zbliżeniową albo telefonem

   • W Rybniku uruchomiono nowe możliwości płatności za komunikację miejską
  • Za przejazd można zapłacić kartą zbliżeniową albo telefonem komórkowym z modułem NFC
  • System będzie stopniowo rozwijany w komunikacji miejskiej sieci ZTZ Rybnik 

W 16 autobusach komunikacji miejskiej sieci ZTZ Rybnik za przejazd można zapłacić bankową kartą zbliżeniową albo telefonem komórkowym z modułem NFC. System będzie stopniowo rozwijany.

 

Na temat nowych możliwości płatności za komunikację miejską w Rybniku rozmawiano podczas spotkania prasowego, które odbyło się w poniedziałek, 29 maja.

– Transport ma być pewny, przyjazny, ale także intuicyjny – chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, które pojawiają się na rynku i które mogą spowodować, że pasażer będzie się czuł się klientem docenionym. Rybnik jest miastem innowacyjnym, takie też jest nowo wprowadzone rozwiązanie, które wpisuje się w politykę wspierania komunikacji miejskiej – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Za realizację nowatorskiego systemu do obsługi przejazdów komunikacją miejską odpowiedzialne są firmy MCX Systems – lider rozwiązań płatniczych w obszarze Smart City oraz R&G – lider w dostawie urządzeń i systemów informatycznych dla komunikacji zbiorowej.

– Popularne wśród Polaków rozwiązanie polegające na wykorzystaniu zbliżeniowej karty bankomatowej przechodzi na obszar transportu publicznego. Transakcja w autobusie będzie przebiegać w sposób podobny do tego, jak korzystamy z karty płatniczej np. w sklepie. W tym przypadku kupuję bilet i płacę za niego kartą zbliżeniową. Nic się nie drukuje, wszystko jest zapisane w postaci elektronicznej. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to najbardziej innowacyjne wdrożenie w kraju, w kolejnych etapach wprowadzane będą kolejne udogodnienia – wyjaśniał prezes MCX Systems Grzegorz Wojtenko.

 

Obsługa pasażerska będzie bardzo prosta. Jedynym zadaniem pasażera będzie wybranie odpowiedniej taryfy i zbliżenie karty płatniczej. W chwili transakcji utworzony zostanie wirtualny token, mający funkcję biletu. W trakcie kontroli wystarczy zbliżyć kartę bankową do urządzenia kontrolerskiego, a wirtualny bilet będzie „widoczny” dla kontrolera.

Odpowiednie czytniki umożliwiające skorzystanie z nowego rozwiązania znajdują się obecnie w 16 pojazdach, do końca czerwca mają pojawić się w 35 autobusach rożnych przewoźników, którzy też zobowiązani są do pokrycia kosztów związanych z wprowadzanym rozwiązaniem. Docelowo możliwość płatności kartą powinna być realizowana we wszystkich autobusach obsługujących rybnicką komunikację. O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje specjalna naklejka.

 

 – Bardzo bym chciał, by każdy nowoczesny autobus miał też nowoczesne środki płatnicze i możliwość korzystania z nich. Chcemy dać mieszkańcom nowe rozwiązania, tak, by komunikacja miejska była atrakcyjną alternatywą dla samochodu. Jest to myślenie perspektywiczne w kontekście rozwoju miasta – zaznaczał Piotr Kuczera.

– Naszą ideą jest to, by karta bankowa miała taką samą funkcjonalność, jak rybnicka karta miejska, czyli żeby opłata wnoszona za pomocą karty bankowej była tożsama z taryfą na rybnickiej karcie miejskiej, a nie z tym, co płaci się u kierowcy. Na początku jednak trzeba przetestować system, sprawdzić, jak on funkcjonuje, po to, żeby wyeliminować ewentualne problemy i móc wprowadzać kolejne rozwiązania. Trzeba też obserwować reakcje pasażerów na nową możliwość płacenia za przejazdy – to z myślą o nich powstają kolejne udogodnienia – uzupełnił dr Bartosz Mazur, Doradca Prezydenta ds. Transportu Zintegrowanego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd