Darmowa aplikacja o zagrożeniach

 

Regionalny System Ostrzegania to działająca od 2015 roku bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe, wysyłająca komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych. Alerty RSO są także dostępne w kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej.

Pod koniec lipca wiceminister administracji i spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński zapewnił, że Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie i będzie dalej rozwijany. "Projekt ten uważamy za bardzo potrzebny, bardzo funkcjonalny. Jest on rozwijany i będzie rozwijany, jest prowadzony merytorycznie przez MSWiA i wojewodów" – mówił w Sejmie Zieliński.

System jest zasilany informacjami na poziomie wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. RSO jest obecnie dostępny w kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3, czyli na TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka za pomocą telegazety, na pasku informacyjnym oraz w telewizji hybrydowej HbbTV (cyfrowej połączonej z internetem – PAP).

Z przytoczonych przez wiceszefa MSWiA danych wynika, że w pierwszym półroczu 2017 r. roku w całym kraju w ramach RSO wygenerowano 6459 powiadomień, 1309 ostrzeżeń i osiem ostrzeżeń alarmowych. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły głównie ostrzeżeń meteorologicznych, stanów hydrologicznych oraz informacji drogowych.

RSO adresowany jest też do użytkowników smartfonów w trzech najbardziej rozpowszechnionych aplikacjach mobilnych: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania". Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Ponadto RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: