6. Amerykańska morska energetyka wiatrowa

Historia morskiej energetyki wiatrowej w USA ma długą historię z kamieniem milowym w 2016 roku. Wówczas rozpoczęła działalność komercyjną farma wiatrowa na Block Island. Stany na wschodnim wybrzeżu wciąż pracują nad rozwojem tej gałęzi energetyki, a deweloperzy przedstawiają propozycje napędzające rozwój całej branży w nadchodzących latach.

 

Dlatego w 2017 roku należy spodziewać się regulacji państwowych w tym sektorze oraz zawiązywania nowych partnerstw pomiędzy morską energetyką wiatrową a firmami wydobywającymi ropę i gaz.

7. Zielone inwestycje korporacji

Duże korporacje, jak Google, Apple i Microsoft, w 2016 roku pokazały swoją siłę, znacząco powiększając na własne potrzeby ilość uzyskanej energii ze źródeł odnawialnych. Takie marki inspirują kolejnych chętnych, dlatego coraz więcej mniejszych korporacji zawiązuje sojusze, aby pozyskać zieloną energię.

 

W 2017 roku spodziewana jest kontynuacja tych tendencji wśród dużych firm i intensyfikację pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w wyniku bardziej kreatywnych strategii niż zawarcie umowy na zakup.

8. Ekopolityka Trumpa

Rok 2016 to rok wyborów prezydenckich w USA. Niewiele innych wydarzeń wstrząsnęło światem w równym stopniu jak pojawienie się na scenie politycznej Trumpa i jego zdecydowana droga do zwycięstwa. Już w kampanii wyborczej obecny prezydent elekt podkreślał, że chce przejąć agencje federalne odpowiedzialne za energetykę i środowisko.

 

Z tego względu w 2017 roku oczekuje się wdrażania zupełnie nowych rozwiązań w zakresie czystej energii oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez nową administrację.

9. Wizjonerska ekoTesla

Ubiegły rok w rozwoju Tesli był to pełny zwrotów akcji. Przedsiębiorstwo jest jednym z najbardziej obiecujących firm XXI wieku. Niektórzy uważają, że Elon Musk idzie w swoich planach za daleko i nie uda mu się zrealizować wizji nowej ery w energetyce. Zakup SolarCity za jedyne 2 miliardy dolarów pokazał jednak, że wizjoner nie rzuca słów na wiatr.

 

Co nas może czekać ze strony Tesli w 2017 roku? Trudno zgadywać, ale jest pewnie, że jej twórca nie zamierza spocząć na laurach i będzie kontynuował rozwój oraz spełnianie swoich marzeń w dziedzinie energetyki odnawialnej.

10. Zielony lider – Indie

Niepozorne Indie zajmują 1. miejsce na liście krajów zwiększających swój potencjał wytwarzania energii odnawialnej. W 2016 roku kraj mobilizował się, aby do 2022 roku spełnić plan premiera Narenda Modi zmierzający do zwiększenia ilości OZE do 100 GW.

 

W 2017 roku przewiduje się dalszy rozwój oraz przyspieszenie produkcji i magazynowania zielonej energii – już w tej chwili przyjęto ponad 100 milionów zobowiązań na tego typu rozwiązania. Kraj stawia na energetykę rozproszoną typu off-grid oraz lokalne systemy przechowywania. Rozwój zielonej energetyki jest mocno wspierany przez unikalne mechanizmy publiczno-prywatne i banki.