Blues to podstawa muzyki rozrywkowej, która swoje początki ma na południu Stanów Zjednoczonych. Jest wytworem Afroamerykanów pracujących na plantacjach, którzy za pomocą śpiewu wyrażali swoje kłopoty egzystencjalne. Dlatego tematy utworów bluesowych to odzwierciedlenie ludzkich problemów. Miłość, zazdrość, rozstanie, poszukiwanie pracy – oto niektóre z nich. Czy nie stanowią one kwintesencji ludzkiego życia?

 

Blues wywodzi się także z modlitw i kołysanek opiekunek murzyńskich. Początek dały mu songi gospel. Bluesowe brzmienia były we wczesnym okresie wyrażane głównie przez śpiew oraz prymitywne instrumenty typu drumla, a ich dźwięk był uzupełniany oklaskami dłoni. W miarę rozwoju gatunku pojawiały się instrumenty muzyczne, które można było znaleźć w warunkach otaczającej rzeczywistości, czyli harmonijka ustna, bandżo, gitara, później instrumenty dęte, a także fortepian. Spokojne, kołyszące i melancholijne, a przy tym jakże chwytające za serce pieśni rozprzestrzeniały się na cały kraj i wraz z wkraczaniem w nowe środowiska zmieniały się.

 

Na przedmieściach ogromnych amerykańskich miast powstała szybsza odmiana bluesa – rhythm and blues. Lata 40. XX wieku to rozwój stylu miejskiego, którego centrum jest Chicago, jak również czas, w którym muzyczne brzmienia zostały zrewolucjonizowane przez T-Bone’a Walkera. Muzyk miał wpływ na cały gatunek i wszystkich artystów wykonujących ten typ muzyki, a nawet w ogóle tworzących na gitarze elektrycznej.

 

Dzięki rozwojowi nowych technik gitarowych w latach 40. uformował się bardzo mocny nurt bluesa zwany chicagowskim, z takimi przedstawicielami jak Clarence Gatemouth Brown w Teksasie, Guitar Slim w Luizjanie czy najbardziej chyba znany szerokiej publiczności B.B. King z Memphis.

 

Twórczość tego okresu miała wpływ na późniejszych wykonawców znanych całemu światu, jak Eric Clapton czy Jimmy Page, a następnie na powstanie lżejszej odmiany rock and roll'a – z największą gwiazdą Elvisem Presleyem. Kolejne odcienie muzyki pokazują zespół The Rolling Stones, który daje początek bluesowi brytyjskiemu. To dzięki niemu wkrótce rozwinie się rock i hard rock. W latach 70. popularność bluesa na krótko maleje, ale odrodzenie przeżywa za sprawą filmu Blues Brothers i muzyków wokół niego zgromadzonych, którzy przypominają znane rytmy, zdobywając po raz kolejny całe rzesze zwolenników.

 

Obecnie blues nie jest muzyką szczególnie popularną, ale ma swoich wiernych wielbicieli. Artyści pokazują różne odcienie tego rodzaju muzyki, a nawet łączą go z gatunkami całkiem odległymi, dając nową jakość wszystkim tym, którzy znajdą w sobie chęć spróbowania prawdziwego luzu wyrażonego dźwiękami.