Puszcza Bukowa

Kompleks leśny w województwie zachodniopomorskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Jak sama nazwa wskazuje – wśród drzewostanów dominują buki. Opisano 328 występujących tu gatunków grzybów, z których 6 jest pod ścisłą ochroną. Pozostałe zaś są objęte ochroną częściową.

Beskid Sądecki

Zanim na terenach Beskidu Sądeckiego osiedlili się ludzie, porastały go nieprzebrane lasy. Wiele z nich zostało wyciętych, a na ich miejsce posadzono nowe – złożone w większości ze świerków. Mimo negatywnego wpływu człowieka, lasy na tym terenie są w dalszym ciągu bardzo gęste. Oprócz licznych przykładów roślin i zwierząt, jest to obszar bardzo bogaty w rożne odmiany grzybów, które miłośnicy grzybobrania zbierają setkami kilogramów każdego roku.

Bieszczady

Niech za opis posłuży krótki film.

Puszcza Knyszyńska

To kompleks leśny zwany również Puszczą Świsłocką, położony w województwie podlaskim. Obszarowo jest to drugi teren pod względem wielkości po Puszczy Białowieskiej. Podobnie jak w Białowieży, na terenie Puszczy Knyszyńskiej znajdują się ostoje żubra.

Ogromne bogactwo runa leśnego oraz drzewostan obfitujący w sosnę, świerka, brzozę, olszę czy dąb, sprzyjają występowaniu wielu rodzajów grzybów. Każdego roku pod koniec września w Michałowie organizowane jest Święto Grzyba. Oprócz tradycyjnych zawodów o palmę pierwszeństwa i znalezienie największego okazu, jest to również okazja do spotkań dla ludzi z regionu oraz licznych przyjezdnych. Podczas imprezy prezentują się zespoły ludowe, a także odbywają się liczne pokazy kulinarne z grzybem w roli głównej.

Puszcza Kurpiowska

Położona jest na Równinie Kurpiowskiej, w dorzeczu środkowej Narwi. Stanowi doskonałe miejsce dla miłośników przyrody oraz poszukiwaczy bursztynu. Bursztyn, wydobywany od wieków na terenie Puszczy Knyszyńskiej, stanowił istotny element zarobku miejscowych mieszkańców. 95% puszczy porasta bór sosnowy, uzupełnieniem krajobrazu są nieliczne drzewa liściaste. W przeszłości tereny polowań władców polskich na łosie, żubry czy niedźwiedzie, obecnie – miejsce wypoczynku i wspaniałych zbiorów szlachetnych grzybów.

Czytaj dalej