6. Wytrawne różowe – wyborny kandydat do potraw serowych

Niektóre sery smakują lepiej z winem białym, inne z czerwonym, ale prawie wszystkie są doskonałe z różowym wytrawnym. Ma ono kwaskowość wina białego i owocowy charakter wina czerwonego. Można je również łączyć z kanapkami.

7. Pinot Giorgio – rewelacyjnie dopełnia lekkie dania rybne

Lekkie dania z owoców morza nabierają więcej smaku wówczas, kiedy poda się je z równie delikatnymi białymi winami jak Pinot Giorgio, Arneis z Włoch lub Chablis z Francji.

8. Malbec – współgra ze słodko-pikantnymi sosami i grillowanym mięsem

Malbec, Shiraz i Cotes-du-Rhone są tak intensywne w smaku, że można je pić z pieczonymi mięsami bądź też daniami z dodatkiem mocno przyprawionych sosów. Nawet z intensywnym sosem barbecue smakują świetnie.

9. Moscato d'Asti – wino, które kocha desery owocowe

Umiarkowanie słodkie wina musujące, takie, jak Moscato d'Asti, pół wytrawny szampan i Asti Spumante, najlepiej pomagają podkreślić smak deserów owocowych.

10. Syrah – wymarzona mieszanka z przyprawionymi potrawami

Jeżeli podajesz bardzo przyprawione mięso – z kminkiem czy innymi przyprawami podkreślającymi smak – podaj go z czerwonym winem z dużą ilością korzennych nut. Należy do nich Syrah, Cabernet i Xinomavro z Grecji.

11. Gruner Veltliner – fenomenalne z dużą ilością świeżych warzyw

Austriacki Gruner Veltliner z pięknym zapachem cytrusów i koniczyny najlepiej łączy się z potrawami, które zawierają dużą ilość świeżych ziół i warzyw. Inne wina w podobnym stylu to Albarino z Hiszpanii i Vermentino z Włoch.

12. Zinfandel – perfekcyjny towarzysz pasztetów i musów

Aby opisać wino i potrawę często można użyć tych samych słów. Tak jest w tym przypadku – „rustykalne” i „bogate w smaku” dokładnie określają zarówno Zifandela, Nero d'avolę z Włoch czy Monastrella z Hiszpanii, jak i kremowy pasztet.