Dla równowagi, przyjrzyjmy się bliżej kawie. Jest ona dla wielu napojem magicznym, od zawsze kojarzy się nie tylko z magią zbierania, palenia, zaparzania i picia, ale również bogactwem smaków i aromatów. Wszyscy bez względu na to, czy są smakoszami tego napoju, czy też nie, pozytywnie reagują na jego rozchodzącą się woń.

Magia kawy – sekret od tysiącleci

Owoce kawowca znane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Nie uprawiano ich jednak, a jedynie zbierano tam, gdzie rosły w sposób naturalny. Prawdopodobnie ok. XIV wieku ziarna kawy zostały przywiezione przez kupców arabskich do Jemenu. Tam opracowano metodę ich preparowania i prażenia, która dała efekt znany nam z naszych stołów, czyli ziarenek kawy palonych na brązowo.

Zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się wraz z arabską ekspansją bardzo szybko, nie od razu jednak przyjął się bez zastrzeżeń. Początkowo nie wszędzie, gdzie kawa dotarła, dozwolone było jej picie. Ze względu na rosnącą popularność, zakazy zniesiono, a w 1554 roku w Stambule została otwarta pierwsza kawiarnia.

Za sprawą importu brytyjskich kompanii wschodnioindyjskich kawa była dostępna w Europie dopiero w XVI wieku. Podobnie jak kilka wieków wcześniej w Jemenie, również w Europie kawa budziła wiele kontrowersji. Po pierwsze powodowała dziwne i niezrozumiałe pobudzenie, po drugie zaś dotarła z krajów arabskich, przez co uznawana była za dzieło szatana.

Do Polski kawa dotarła na przełomie XVII i XVIII wieku, ale nie budziła większego zainteresowania, raczej uznana była za napój niesmaczny i szkodliwy. Dopiero pod koniec XVIII wieku moda na spożycie kawy rozpowszechniła się i napój ten znalazł się nawet w podręcznikach medycznych, opisany jako specyfik na schorzenia przewodu pokarmowego.

Jak potoczyły się dalsze losy kawy – widać dzisiaj, kiedy kawę można wypić wszędzie, nawet w sklepie, kiosku i w najmniejszym miasteczku. Możliwości i sposobów jej parzenia kawy jest oczywiście bardzo dużo. Zależą one w zdecydowanej mierze od miejsca na świecie, w którym się znajdujemy.

Czytaj dalej