Jeśli to czytasz, z pewnością jesteś serdeczną osobą, która ma kłopot z mówieniem „nie”, głównie dlatego, że boisz się kogoś zranić i zawieść. Wynik takich działań jest najczęściej jeden – jesteś przemęczony i przytłoczony. Możesz się nauczyć mówić „nie”, choć nie jest to proste. Będzie oznaczało, że przestaniesz spełniać potrzeby innych osób, za to będziesz mieć więcej czasu na to, co naprawdę chcesz zrobić. Dodatkowo staniesz się szczęśliwszy i – bez obaw – nie zawiedziesz nikogo.

Nie bój się powiedzieć „nie”

Kiedy nauczysz się sztuki mówienia „nie”, zaczniesz inaczej patrzeć na świat. Zamiast widzieć wszystkie rzeczy, które możesz lub powinieneś robić (i nie robisz), zaczniesz jak zauważać to, co jest ważne i mówić „tak”.

Oprah Winfrey uważana za jedną z najbardziej utytułowanych kobiet na świecie przyznała, że upłynęło sporo czasu, zanim nauczyła się odmawiać. Nawet po tym jak zdobyła międzynarodowe uznanie, czuła, że musi powiedzieć „tak” praktycznie wszystkim. Warren Buffett uważa, że nie jest to tak istotne dla jego sukcesu.

– Różnica między ludźmi odnoszącymi sukcesy a ludźmi odnoszącymi sukcesy polega na tym, że naprawdę odnoszący sukcesy ludzie nie mówią prawie wszystkiego – powiedział.

Presja, by powiedzieć „tak”

Nic dziwnego, że wielu z nas nie może powiedzieć „nie”. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, aby powiedzieć „tak”. Powiedzieliśmy „tak” prawdopodobnie setki razy, aby ukończyć szkołę średnią, a następnie dostać się na studia. Powiedzieliśmy „tak”, aby znaleźć pracę. Powiedzieliśmy „tak”, aby otrzymać awans. Powiedzieliśmy „tak”, aby znaleźć miłość, a następnie, aby pozostać w związku. Powiedzieliśmy „tak”, aby znaleźć i zachować przyjaciół.

Mówimy „tak”, ponieważ lepiej jest komuś pomóc. Mówimy „tak”, ponieważ może się wydawać, że jest to właściwe. Mówimy „tak”, ponieważ uważamy, że to klucz do sukcesu i ponieważ prośba może pochodzić od kogoś, komu trudno się oprzeć.

Ale to nie wszystko. Nacisk, by powiedzieć „tak” nie pochodzi od innych. Dużą presję wywieramy na siebie samych. W pracy mówimy „tak”, ponieważ porównujemy się do innych, którzy wydają się robić więcej niż my. Poza pracą mówimy „tak”, ponieważ czujemy się winni, że nie robimy wystarczająco dużo, by spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi. Przesłanie niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, prawie zawsze brzmi: Wynik? Kiedy ludzie pytają nas o nasz czas, jesteśmy mocno nastawieni, aby powiedzieć „tak”.

Jak powiedzieć „nie”, gdy czujesz, że możesz tylko powiedzieć „tak”

Decyzja o dodaniu słowa „nie” do swojego słownika to nic nadzwyczajnego. Być może już używasz tego słowa, ale nie tak często, jak byś chciał. Być może masz instynkt, że jeśli nauczysz się sztuki mówienia „nie”, możesz wreszcie znaleźć więcej czasu na rzeczy, na których ci zależy. Ale bądźmy szczerzy – używanie słowa „nie” nie przychodzi łatwo.

Włączenie tego małego słowa do twojego życia może być transformacyjne. Odwrócenie pewnych spraw oznacza, że możesz otworzyć drzwi przed tym, co naprawdę ważne. Oto kilka podstawowych wskazówek do nauki tej sztuki.

Porada 1: Bądź świadom odpowiedzialności

Jednym z największych wyzwań związanych z powiedzeniem „nie” jest poczucie obowiązku. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę masz obowiązek powiedzieć „tak”. Sprawdź swoje założenia lub przekonania na temat tego, czy ponosisz odpowiedzialność za wypowiedzenie „tak”. Odwróć to i zamiast tego zapytaj, jaki obowiązek jesteś winien sobie.

Porada 2: Nie bój się swojego „nie”

Czy boisz się reakcji na twoje „nie”? Często mówimy „tak”, ponieważ martwimy się o to, jak inni zareagują lub jakie będą konsekwencje odmowy. Możemy bać się rozczarować innych lub uważać, że stracimy szacunek innych. Pamiętaj, że „nie” może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby wysłać właściwą wiadomość, że masz ograniczony czas. W punkcie poniżej zobaczysz, jak komunikować swoje „nie” w sposób delikatny i kochający. Możesz początkowo rozczarować kogoś, ale wytyczenie granicy może przynieść ci wolność, której potrzebujesz, aby móc swobodnie oddawać siebie, kiedy naprawdę chcesz.

Porada 3: Prześpij się z prośbą

Czasami instynktownie się z czymś zgadzamy. Prośba na początku może mieć sens lub powiedzieliśmy „tak” w przeszłości. Daj sobie trochę czasu na zastanowienie się nad tym, czy naprawdę masz czas lub możesz wykonać to zadanie właściwie. Możesz zdecydować, że najlepszą opcją jest powiedzieć „nie”. Nie ma nic złego w podejmowaniu decyzji.

Porada 4: Komunikuj swoje „nie” przejrzyście i życzliwie

Kiedy jesteś gotowy, aby powiedzieć komuś „nie”, wyraźnie przekaż swoją decyzję. Wiadomość powinna być otwarta i szczera. Oprzyj się pokusie, by nie reagować ani nie komunikować wszystkiego. Nie czuj się jednak zobligowany do przedstawienia obszernego opisu swojej decyzji. Potrzebna jest jasna komunikacja z krótkim wyjaśnieniem.

Porada 5: Zastanów się, jak użyć zmodyfikowanego „nie”

Jeśli jesteś pod presją mówienia „tak”, ale chcesz powiedzieć „nie”, możesz rozważyć obniżenie „tak” do „tak, ale ...”, co da ci możliwość warunkowania twojej zgody na to, co będzie dla ciebie najlepsze. Czasami warunkiem może być wykonanie zadania, ale nie w ramach czasowych, których pierwotnie zażądano. Może wystarczy zrobić część tego, co zostało zadane.

Porada 6: Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Spójrzmy prawdzie w oczy. Trudno powiedzieć „nie”, ale pamiętaj – jesteś kontrolerem ruchu lotniczego swojego czasu i tylko ty rozumiesz, na czym ci zależy. Jeśli powiesz „nie” jednej rzeczy, możesz powiedzieć „tak” innej.

Porada 7: Zacznij od teraz

Powiedz „nie” przyjacielowi, który chce pożyczyć pieniądze, a nie oddał poprzednich. Powiedz „nie” komuś z rodziny, kto korzysta z twojej dobrej woli. Zobaczysz – poczujesz się o wiele szczęśliwszy!