Święta Bożego Narodzenia są znane i obchodzone niemal w każdym kraju na ziemskim globie. Choć historia narodzin Dzieciątka znana jest wszędzie w takiej samej wersji, tradycje związane z jej świętowaniem przybierają różne formy. Przeczytaj, jak cieszą się w ten niezwykły czas ludzie na całym świecie.

Argentyna

Argentyna jest krajem katolickim, dlatego święta ludzie obchodzą tam bardzo hucznie. Przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się bardzo wcześnie – na początku grudnia, a w niektórych domach nawet w listopadzie. Ponieważ świąteczna pogoda w tym kraju to słońce świecące silnie nad horyzontem i wysokie temperatury, domy są pięknie zdobione nie tylko światełkami i zielonymi wieńcami, ale także złotymi, czerwonymi i białymi kwiatami. Wielobarwne girlandy wiszą głównie na drzwiach domów.

Bardzo popularne są również choinki. Często stroi się je już 8 grudnia – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Dekorowane są nie tylko drzewka iglaste, ale w zasadzie dowolne rodzaje, które rosną w danym rejonie kraju. Niektórzy ludzie umieszczają na nich waciki, które mają imitować śnieg. W większości rejonów Argentyny ten prawdziwy po prostu nie pada. Ważnym elementem dekoracji na Boże Narodzenie jest również umieszczana obok choinki szopka, czyli pesebre.

Główne obchody Świąt Bożego Narodzenia odbywają się w Wigilię. Spożywany jest wówczas uroczysty posiłek, podczas którego serwowane są popularne w Argentynie dania z grilla. Często spotkać można również faszerowane pomidory, sałatki, pieczonego indyka lub mięso wieprzowe, a w północnej części kraju – koźlęcinę, a więc hiszpańskie cabrito. W Boże Narodzenie Argentyńczycy delektują się zaś najczęściej słodkim chlebem przypominającym babkę, zwanym panettone i drożdżowymi bułeczkami z kruszonką o nazwie Pan Dulce. Po posiłku wiele osób idzie na mszę, a o północy puszcza się fajerwerki i otwiera prezenty, czekające pod choinką. Kartki świąteczne nie są powszechne. Ci, którzy je wysyłają, adresują je zazwyczaj tylko do najbliższej rodziny i przyjaciół.

Brazylia

Wiele brazylijskich tradycji Bożego Narodzenia pochodzi z Portugalii. Szopki – zwane presepio – stoją w kościołach przez cały grudzień i są bardzo chętnie odwiedzane. W dużych miastach odbywają się pokazy sztucznych ogni oraz pokazy świateł. W czasie Bożego Narodzenia jest bardzo gorąco, dlatego wiele osób spędza święta na plaży.

Wiele świąteczne zwyczajów jest podobnych do tych znanych w USA czy Wielkiej Brytanii. Tradycją jest wieszanie przez dzieci w pobliżu okna skarpetki, którą ma znaleźć i zamienić na prezenty Papai Noel – tamtejszy Mikołaj. Brazylijczycy lubią jednak dostawać drobne podarunki nie tylko w tym jednym wyjątkowym dniu. Dlatego popularna jest wśród nich zabawa w tajnego Mikołaja. Polega ona na zostawianiu wybranej osobie niewielkich prezentów przez cały grudzień. W dniu Bożego Narodzenia tożsamość pomocnika Papai Noela, który sprawiał radość w ciągu całego miesiąca, jest ujawniana.

Świątecznej szczodrości podporządkowana jest również polityka pracy w Brazylii. Od dziesięcioleci mieszkańcy kraju dostają w grudniu dodatkową, 13. pensję. Celem takiego rozwiązania jest dostarczenie Brazylijczykom dodatkowych środków na świąteczne prezenty, a docelowo – wspieranie gospodarki kraju w okresie Bożego Narodzenia.

Ulubione potrawy świąteczne w Brazylii to wieprzowina, indyk, szynka, sałatki oraz świeże i suszone owoce. Wszystkie one serwowane są z gotowanym ryżem, rodzynkami i łyżką farofy – mąki z manioku. Popularne świąteczne desery zawierają owoce tropikalne i lody. Spotykana jest jednak duża różnorodność dań – populacja Brazylii jest mieszanką kultur, dlatego w Sao Paulo można skosztować włoskie panettone, w Rio de Janeiro – solonego dorsza, a w regionach północno-wschodnich –dania afrykańskie. Posiłek jest zwykle podawany w Wigilię około godziny 22. Po nim, dokładnie o północy, ludzie pozdrawiają się wzajemnie, wznosząc toasty, życząc sobie Wesołych Świąt i wymieniając się prezentami. W dniu Bożego Narodzenia natomiast udają się z wizytą do krewnych i znajomych.

Brazylijczycy to naród lubiący śpiewać, stąd też w czasie świąt bardzo często rozbrzmiewają kolędy. Choć w kraju spotkać można ludzi przybyłych z różnych stron świata, najbardziej popularnym utworem jest „Cicha noc”, wykonywana jednak nierzadko w wielu okolicznych językach.

Czytaj dalej


kup artykuly platne